Finał sezonu serii DTM - finał Nico Müllera w brawach Audi

Nadchodzący finał sezonu serii DTM będzie ostatnim wyścigiem Nico Müllera w barwach Audi. Marka zdecydowała się rozwiązać współpracę z kierowcą i pozwolić mu spełniać swoje marzenia. Audi: „Nico Müller – bardzo dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!”

Finał sezonu serii DTM – finał Nico Müllera w brawach Audi
Podaj dalej

 Nico Müller opuszcza Audi wraz z finałem bieżącego sezonu serii DTM

Finał tegorocznego sezonu serii DTM, odbędzie się 8/9 października na Hockenheimring. Będzie to również ostatni wyścig, w którym Nico Müller wystąpi jako członek zespołu Audi. Obie strony wspólnie uzgodniły wcześniejsze rozwiązanie kontraktu, wraz z nadchodzącym końcem sezonu 2022.

„Podobnie jak René Rast, Nico Müller miał być pierwotnie kierowcą w naszym projekcie LMDh” – mówi szef Audi Motorsport Rolf Michl. „Nico intensywnie przygotowywał się do wyścigów prototypów, biorąc udział w rywalizacji w klasie LMP2. Oprócz Formuły E, Nico widzi swoją przyszłość w Le Mans i właśnie w wyścigach prototypów. W tej chwili nie możemy mu tego zaoferować, dlatego z ciężkim sercem wspólnie podjęliśmy decyzję o rozwiązaniu naszej umowy i daniu mu możliwości realizacji jego marzeń”.

„To była bardzo trudna decyzja” – zwierza się Nico Müller. „Audi dało mi szansę wejścia do profesjonalnego sportu motorowego. Wiele zawdzięczam czterem pierścieniom – jestem wielkim fanem marki i jej samochodów. Również współpraca z Audi w Szwajcarii zawsze była wspaniała i bardzo dla mnie wyjątkowa. Wciąż mam cele w sportach motorowych, które niestety nie mogą być zrealizowane wspólnie z Audi. Audi wchodzi wkrótce do Formuły 1 i wyznaczyło sobie teraz inne priorytety. Dlatego jestem bardzo wdzięczny Rolfowi Michlowi za danie mi możliwości dalszego rozwoju”.

Już jako 22-latek Nico Müller dołączył do składu kierowców DTM Audi w 2014 roku, w ramach programu poszukiwania młodych talentów. Dwa lata później na torze Norisring świętował swoje pierwsze z jedenastu zwycięstw w tej popularnej serii wyścigów samochodów turystycznych. Lata 2019 i 2020 zaowocowały wicemistrzostwem serii, które uzyskał będąc członkiem zespołu Audi Sport Team Abt Sportsline. Ponadto w 2020 roku ścigał się na równi z trzykrotnym mistrzem DTM, René Rastem, a do zdobycia tytułu mistrzowskiego zabrakło mu naprawdę niewiele.

„Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego wyścigu DTM za kierownicą Audi” – mówi Müller. „Jako dziecko siedziałem na trybunach podczas finału DTM na Hockenheimring i podziwiałem kierowców Audi, takich jak Mattias Ekström. Stanięcie na starcie razem z nimi kilka lat później, było momentem przyprawiającym o gęsią skórkę”.

To było coś więcej niż tylko wyścigi DTM

Poza wyścigami w serii DTM Nico Müller wielokrotnie startował dla Audi Sport customer racing, prowadząc Audi R8 LMS GT3. W 2022 roku rywalizował w serii DTM oraz w GT World Challenge wraz z legendą wyścigów motocyklowych Valentino Rossim.

„Bardzo szczególnym momentem w mojej karierze było zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring w 2015 roku – i to nie tylko dlatego, że się założyłem, przegrałem, i musiałem ogolić głowę na łyso” – wyjawia Müller.

Nico Müller był również ważnym elementem projektu Audi w Formule E, będąc kierowca testowym i rozwojowym. W przyszłym roku Szwajcar dalej będzie się ścigać w Formule E oraz będzie startował dla Team ABT Sportsline.

„Będzie nam brakowało Nico nie tylko jako wybitnego kierowcy wyścigowego, ale także jako sympatycznego, szczerego człowieka i ambasadora marki” – oświadcza Rolf Michl. „Życzymy mu tego, co najlepsze na nowym etapie jego kariery”.

 

Przeczytaj również