Co zrobić, gdy zapali się kontrolka AIRBAG?

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka AIRBAG? Co właściwie ona oznacza? Kontrolka poduszki powietrznej sygnalizuje awarię systemu bezpieczeństwa, który odpowiada za wiele istotnych czynników. Pojawienie się kontrolki AIRBAG może oznaczać, że nie działa on w sposób prawidłowy. Znajomość tej ikonki oszczędzi nerwów wielu kierowcom. Z czym dokładnie mamy do czynienia?

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka AIRBAG?
Podaj dalej

Co oznacza kontrolka AIRBAG? 

Kontrolka airbag

Kontrolka poduszki powietrznej to wskaźnik informujący kierowców o wystąpieniu potencjalnej awarii systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Odpowiada on między innymi za aktywację poduszek oraz napinaczy pasów w trakcie zderzenia. Już samo pojawienie się ikonki powinno być dla nas jasnym sygnałem, że coś jest nie w porządku. Pamiętajmy, że to od nich zależy bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów. Dlatego więc pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej lekceważyć, gdy ta się zaświeci. 

Zapewne wielu z was chciałoby poznać więcej informacji na temat samej kontroli AIRBAG. Zanim jednak przejdziemy do meritum sprawy, chcielibyśmy się na moment na tym etapie zatrzymać. Zastanówmy się w pierwszej kolejności, jak w ogóle poduszka powietrzna działa. Wszystko kręci się wokół sterownika, który umieszczony jest zwykle pod tunelem środkowym. To on odpowiada za uruchomienie poduszki. W chwili zderzenia, jednostka odpowiedzialna za sterowanie – uruchamia AIRBAG, który następnie napełnia się gazem. 

Co zrobić, gdy kontrolka AIRBAG nie gaśnie po uruchomieniu silnika? 

kontrolka

Niegasnąca po uruchomieniu silnika kontrolka może świadczyć o tym, że doszło do uszkodzenia maty obecności pasażera na przednim siedzeniu. Do takiej sytuacji dochodzi wbrew pozorom dość często, kiedy kierowca naciska fotel kolanem w trakcie odkurzania pojazdu lub przy sięganiu po coś do tyłu. W przypadku gdy mata jest zepsuta, kontrolka nie zgaśnie aż do jej naprawienia, czy też wymiany. 

Inną przyczyną awarii może być też rozłączenie wtyczki pod jednym z foteli, do którego mogło dojść przy zbyt gwałtownym przesunięciu lub również przy sprzątaniu. W takiej sytuacji wystarczy wypiąć wtyczkę, ale nie koniecznie musi się rozwiązać problem świecącej kontrolki. Jeżeli samo wyjęcie nie pomoże, nie obejdzie się bez podłączenia do pojazdu komputera diagnostycznego. Z takim przypadkiem coraz częściej mamy do czynienia w nowoczesnych samochodach. 

Powodem, dla którego kontrolka poduszki powietrznej świeci, mogą być uszkodzone przewody. Jeżeli doszło do ich przerwania albo zużycia należy je jak najszybciej wymienić lub jeśli to możliwe naprawić. Dzięki temu znowu będzie działać łączność między sterownikiem, a poduszką.

Kontrolka AIRBAG. Jakie są częste przyczyny awarii SRS? 

Nierzadko przyczyną awarii SRS jest problem w jednym z tak zwanych czujników zderzeniowych. Są one zainstalowane na podłużnicach lub podwoziu pojazdu. Zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu pod wpływem korozji. 

Drugim przypadkiem mogą być tutaj wystrzelone pasy bezpieczeństwa. W celu zażegnania problemu wystarczy uwolnić je. Wtedy kontrolka poduszki powietrznej powinna przestać się świecić. 

Kolejną przyczyną wyświetlania się ikonki AIRBAG może być uszkodzenie sterownika kub awaria innego systemu. Najczęściej zdarza się tak, gdy podpięta jest ona pod odpowiedzialną za inny system kontrolkę. Wtedy dochodzi do sytuacji, gdy świecą się obie. 

Niezależnie od powodu pojawienia się kontroli AIRBAG, pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej lekceważyć. To jasny sygnał do tego, że w naszym samochodzie nie wszystko działa w pełni poprawnie. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich oraz innych niezwłocznie po pojawieniu się ikonki należy udać się do najbliższego serwisu. Tam osoba wykwalifikowana zdiagnozuje problem, a następnie się go pozbędzie. 

 

Przeczytaj również