Ogromne kombi od Forda z 2-litrowym turbodieslem. Ceny są dziś śmiesznie niskie

Samochody w nadwoziu kombi nie są już tak popularne jak kiedyś. Zostały one dość skutecznie wyparte przez SUV-y, jednak wciąż nie brakuje fanów bardziej klasycznych kształtów. I choć producenci coraz częściej rezygnują z produkcji nowych kombików, dla ich fanów czeka nie lada gratka na rynku aut używanych. Flagowe Fordy są dziś absurdalnie niskie, co czyni z nich niezwykle atrakcyjną propozycję. 

uzywany-ford-mondeo-kombi
Podaj dalej

Ogromne kombi za śmieszne pieniądze

uzywany-ford-mondeo-kombi
fot. Ford

Czwarta generacja Forda Mondeo wyszła z produkcji w Europie dokładnie 2 lata temu. Ale nawet nieco starsze egzemplarze stanowią wyjątkowo atrakcyjne oferty na rynku aut używanych. Mamy przede wszystkim ogromne kombi oraz przyzwoitą paletę silników, w tym do wyboru kilka silników Diesla. 

Jak wspomnieliśmy wyżej, Ford Mondeo nie jest w europejskiej ofercie już od dwóch lat. Zamiast tego amerykański producent zdecydował się postawić na crossovery i SUV-y. Samochody te stanowiły 51 procent udziału w rynku dla producenta. Skoro jednak w dzisiejszej ofercie, poza takimi wyjątkami jak Mustang, mamy w większości samochody z podwyższonym prześwitem, pozostałe 49 procent musi wybierać spośród aut używanych. 

uzywany-ford-mondeo-kombi
fot. Ford

Ostatnia generacja Mondeo pojawiła się w Europie w 2014 roku. Pięć lat później pojawił się lifting, a ze względu na mniejsze zainteresowanie, kombi wypadło z oferty nieco wcześniej niż kombi. Teraz przy ewentualnym zakupie bardzo silnym argumentem jest cena. Flagowy (niegdyś) Ford zaczyna się już od około 20 000 złotych. Jak za prawie 5-metrowy samochód to naprawdę okazja. 

Niskie ceny eksploatacji i dobra niezawodność

Podczas jazdy testowej należy jednak sprawdzić kilka elementów przed zakupem. Skup się przede wszystkim na klimatyzacji, światła oraz akumulator. 

uzywany-ford-mondeo-kombi
fot. Ford

Niemieccy dziennikarze z portalu Auto Bild sprawdzili egzemplarz z 2018 roku z dwulitrowym turbodoładowanym Dieslem. Właściciel tego kombi przejechał zaledwie 79 900 kilometrów. W zeszłym roku zrobił także konkretny serwis. Wymienił m. in. hamulce oraz olej w skrzyni biegów. Samochód ma ważny przegląd techniczny i jest wystawiony za 90 000 złotych. To dobra cena, szczególnie że otrzymujemy za nią świeży samochód ze 179-konnym dieslem. 

Widełki cenowe są jednak dużo szersze. Jak wspomnieliśmy wyżej, kombi Mondeo można kupić już od 20 000 złotych. Tylko w takich przypadkach musimy liczyć się z dużym przebiegiem, czy słabą historią serwisową. Wybór jak zwykle zależy od ciebie. Należy jednak pamiętać, że ceny serwisowania Fordów na zamiennikach potrafią być naprawdę niskie. 

Przeczytaj również