Nowy system opłat drogowych w Czechach

Nowy system opłat drogowych w Czechach

Nowy system opłat drogowych w Czechach

Podaj dalej

1 grudnia rusza nowy system opłat drogowych w Czechach. Dla przewoźników, oznacza to konieczność rejestracji w nowym systemie oraz wyposażenia samochodów w urządzenia, zgodne z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać m.in. na stronie www.mytocz.eu.

Informacja CzechToll s.r.o.:

117 tysięcy samochodów ciężarowych z Polski musi zostać ponownie zarejestrowanych w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej.

Polscy przewoźnicy, cztery tygodnie od rozpoczęcia rejestracji pojazdów w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej, zarejestrowali 15 tysięcy samochodów ciężarowych. W obecnym systemie opłat drogowych jest zarejestrowanych 117 tysięcy pojazdów. Jeśli polscy kierowcy nie zarejestrują pojazdów w ustalonym terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, istnieje ryzyko, że na przełomie roku na przejściach granicznych z Republiką Czeską dojdzie do sparaliżowania transportu.

Przewoźnicy są zobowiązani zarejestrować się w nowym systemie i wyposażyć pojazdy w jednostki pokładowe do dnia uruchomienia nowego systemu opłat, tj. do 1 grudnia 2019 r. Warunkiem odebrania lub wysłania nowej jednostki pokładowej, jest oprócz rejestracji także zwrot zaliczki za jednostkę pokładową w wysokości 2468 CZK.

Wymiana jednostek pokładowych i obowiązek rejestracji to prawdopodobnie największy problem, z którym muszą zmierzyć się przewoźnicy. Dlatego proces rejestracji został przygotowany w taki sposób, aby był jak najprostszy dla przewoźnika. Przewoźnicy mogą rejestrować się od 22 września, ale tylko niewielka liczba firm spełniła ten obowiązek.

Wypadek na przejeździe kolejowym – TIR wjechał pod pociąg

Przewoźnicy mogą zarejestrować się w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej za pośrednictwem wydawców kart paliwowych lub online na stronie www.mytocz.eu. W przypadku rejestracji online przewoźnik otrzyma pocztą nową jednostkę pokładową. Na adresy w Czechach, Niemczech, Austrii, Polsce i Słowacji zostaną wysłane jednostki pokładowe bezpłatnie, bez opłat pocztowych. Przed wysłaniem jednostki pokładowej przewoźnik musi zawsze wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2 468 CZK. Przewoźnicy mogą również zarejestrować się osobiście w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta w Czechach.

Wszystkie informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać na stronie www.mytocz.eu lub non-stop dzwoniąc pod numer obsługi klienta +420 243 243 243.

Przegląd kluczowych terminów dla przewoźników

• 22 września 2019 r. rozpoczęcie tzw. rejestracji wstępnej – rejestracji pojazdów i ich użytkowników w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych, dystrybucja nowych jednostek pokładowych dla przewoźników, którzy się zarejestrują; po rejestracji pojazd musi być wyposażony także w obowiązującą jednostkę pokładową starego systemu, nowa jednostka może znajdować się w pojeździe (nie jest pobierana opłata za przejazd)

• 1 grudnia 2019 r. uruchomienie nowego elektronicznego systemu opłat drogowych – przewoźnik od tego czasu ma obowiązek posiadania w pojeździe na drogach płatnych nową jednostkę pokładową; w pojeździe może znajdować się stara jednostka pokładowa (opłata za przejazd nie będzie pobierana)

Podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione nawet po przejściu na nowy system opłat. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Obowiązek zapłaty opłaty drogowej dotyczy co najmniej czterokołowych pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu przekraczającej 3,5 tony. Od 1 grudnia 2019 r. nie dochodzi do zmian w zakresie dróg płatnych.

GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News