Nowoczesne i ekologiczne hybrydy trafiły do mundurowych z Dolnego Śląska. To bardzo ciekawe radiowozy

Nowoczesne i ekologiczne hybrydy trafiły do mundurowych z Dolnego Śląska. To bardzo ciekawe radiowozy

411-124406

Podaj dalej

Flota dolnośląskiej Policji powiększyła się dziś o 38 nowych ekologicznych radiowozów. Są to pojazdy oznakowane i nieoznakowane z napędem hybrydowym, które wykorzystywać będą też funkcjonariusze pełniący służbę na terenie miast i powiatów naszego województwa. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 4.5 mln złotych, z czego ponad 2.2 mln przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Elektromobilność to ważna sprawa, bo wiąże się bezpośrednio z ograniczeniem emisji spalin, a otrzymane dziś nowe pojazdy, dadzą także policjantom możliwość realizacji ustawowych zadań, na jeszcze wyższym niż dotychczas poziomie.

7 marca br. na placu przy Wydziale Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, odbyło się uroczyste przekazanie 38 nowych pojazdów służbowych dla dolnośląskich policjantów. W spotkaniu, którego gospodarzami byli: Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Robertem Frąckowiakiem, uczestniczył Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz wraz ze swoim zastępcą Bartłomiejem Wiązowskim, a także przedstawiciele mediów i policjanci, którzy odebrali klucze do nowych samochodów.

Hybrydowe radiowozy marki Toyota Corolla, zostały zakupione dzięki wspólnemu projektowi, którego partnerami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Umowę o dofinansowanie zadania pod nazwą „Zakup pojazdów elektrycznych dla garnizonu dolnośląskiego” podpisano w lutym 2021 roku, a następnie wdrożono niezbędne procedury do realizacji tego przedsięwzięcia, które to dziś ma swój finał.

Nowe auta znacząco różnią się od wykorzystywanych dotychczas przez funkcjonariuszy, szczególnie w aspekcie emisji spalin do atmosfery, co jak wiemy, ma bezpośredni wpływ na poziom czystości powietrza. Wszystko za sprawą wyposażenia w napęd hybrydowy o mocy 152 KM, ale ciekawych rozwiązań w zakupionych pojazdach jest więcej. Samochody posiadają najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, porty USB, dodatkowe światła i szperacz ułatwiający pracę w nocy, a także czujniki i kamerę cofania oraz automatyczną klimatyzację.

Przekazane samochody skonfigurowano zarówno w wersji oznakowanej, jak i nieoznakowanej, więc będą wykorzystywane zarówno przez policjantów z pionu prewencji oraz służby kryminalne. Razem z 24 hybrydowymi pojazdami tego typu, które policjanci otrzymali w styczniu br., zasilą flotę jednostek terenowych Policji na obszarze całego Dolnego Śląska. Nowoczesne pojazdy służbowe pozwolą funkcjonariuszom ekologicznie i jeszcze bardziej skutecznie, realizować różnego rodzaju działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Podczas swojego wystąpienia nadinsp. Dariusz Wesołowski – Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, złożył serdecznie podziękowania Wojewodzie Dolnośląskiemu za stałe wsparcie w realizacji ustawowych zadań, a także przedstawicielom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu za wszelką pomoc związaną z zakupem hybrydowych pojazdów służbowych. Jednocześnie szef dolnośląskich policjantów zapewnił, że radiowozy te pozwolą funkcjonariuszom, jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności każdego dnia.

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obrembski zwrócił uwagę na fakt, że zakup nowych aut dla dolnośląskiej policji, wpisuje się w politykę polskiego państwa, które cały czas podnosi standardy pracy służb mundurowych. Dodał, że z pewnością przełoży się to na zwiększenie skuteczności działań oraz wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Ponadto, co bardzo mnie cieszy, pojazdy dziś przekazane posiadają napęd hybrydowy, to także wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska i zwalczania smogu – powiedział Wojewoda.

Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz, poparł w słowach działania dolnośląskich policjantów na rzecz elektromobilności i poparł wyraźnie obserwowane działania mające na celu ograniczanie emisji zanieczyszczeń, właśnie poprzez używanie bardziej ekologicznych radiowozów. Dlatego też m.in. fundusz wspiera i będzie wspierał zakup samochodów przyjaznych środowisku. Dodał, że jest to niezmiernie ważne w walce ze smogiem i dzięki tej inwestycji, do atmosfery rocznie nie trafi ponad 86 ton dwutlenku węgla. Samochody są także ciche, co znacząco wpływa również na komfort życia mieszkańców, zwłaszcza tych dużych miast.

Przekazanie połączone było z briefingiem prasowym, a po jego zakończeniu policjanci wyjechali nowymi radiowozami do swoich jednostek macierzystych, aby teraz z wykorzystaniem nowego sprzętu, realizować zadania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miast i powiatów Dolnego Śląska.

źródło: policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News