Nowa technologia Forda pozwoli niewidomym "poczuć widoki"

Nowa technologia Forda pozwoli niewidomym "poczuć widoki"

Nowa technologia Forda pozwoli niewidomym „poczuć widoki”

Podaj dalej

Amerykański koncert motoryzacyjny chce aby osoby niewidome i niedowidzące mogły odbierać maksimum doznań podczas podróży samochodem.

Tym samym dział techniczny marki opracował nowy rodzaj szyb samochodowych, które pozwolą niewidomym odczuwać to, co widoczne jest na zewnątrz pojazdu. Firma chce sprawić, by „zwykłe podróże stały się dla nich naprawdę niezapomniane”. Umożliwić ma to technologia Feel The View.

Jazda samochodem to olbrzymia przyjemność – nie tylko dla kierowcy, ale tez pasażerów, także dlatego, że można podziwiać piękne widoki za oknem. Niestety nie mogą tego doświadczać niewidomi, choć Ford ma pomysł jak to zmienić.

Włoski oddział Forda we współpracy ze start-upem Aedo opracował Feel The View – technologię, która pozwala „zobaczyć”, a właściwie poczuć niewidomym to, co znajduje się za szybą.

Jak to działa?

Najpierw urządzenie robi zdjęcie otoczenia, następnie przekształca je w monochromatyczną grafikę o wysokim kontraście, aż wreszcie „inteligentne szyby”, jak nazywa je producent, generują wibracje o 255 poziomach intensywności, dzięki czemu niewidomy pasażer może poznać ukształtowanie krajobrazu.

Marco Alù Saffi -rzecznik Ford Italy: Staramy się poprawiać ludzkie życie, a pomaganie niewidomym pasażerom w doświadczaniu wspaniałego aspektu jazdy samochodem jest ku temu fantastyczną okazją.

A oto jak praca całego systemu wygląda w praktyce:

Innowacyjna szyba cały czas znajduje się w fazie projektu. Ford mówi jednak o tym, że ostatecznie technologia ma szansę pojawić się jako opcja w seryjnie produkowanych autach. Na razie jednak nie wiadomo dokładnie kiedy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News