Naukowcy opublikowali listę najniebezpieczniejszych utworów do jazdy samochodem

Naukowcy opublikowali listę najniebezpieczniejszych utworów do jazdy samochodem

Podaj dalej

Oczywistym jest to, że zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie może zakłócać nie tylko porządek publiczny, ale także powodować niebezpieczeństwo na drodze. Co jednak, jeśli wpływ na bezpieczeństwo ma nie tylko zbyt duża liczba decybeli w głośnikach, ale również utwór którego słuchamy za kierownicą?

Gatunek muzyki a bezpieczeństwo kierowcy

Jak się okazuje, warto zwrócić uwagę na to jakiej muzyki słuchamy i wyselekcjonować te gatunki, które nie wpłyną negatywnie na nasze zdolności psychomotoryczne za kierownicą auta.

Według naukowców z South China University Of Technology,  niektóre rodzaje muzyki poważnie ograniczają koncentrację kierowcy w czasie jazdy co w rezultacie może zakończyć się wypadkiem. Ich zdaniem nie tylko głośna muzyka rozprasza kierowcę, izoluje go od sytuacji na drodze, ale też konkretne utwory! Powstała więc lista kawałków, których nie powinniśmy słuchać podczas jazdy samochodem.

Testy przeprowadzone zostały na grupie kierowców, którzy poddali się symulacji jazdy autostradą sześciopasmową. Podczas pierwszego przejazdu uczestnicy eksperymentu jechali autem w ciszy, a za drugim razem włączano im muzykę rockową. Liczba niebezpiecznych manewrów wykonywanych przez kierowców podczas słuchania cięższych brzmień wzrosła dwukrotnie.

Koszmarny wypadek z udziałem trzech motocyklistów. Wystarczyła chwila nieuwagi

Dodatkowo „tęgie głowy” zauważyły, że gdy w samochodowym radiu wybrzmiewał rock, kierowcy przyspieszali. Ich średnia prędkość jazdy wzrosła o 8 kilometrów na godzinę. Równolegle z listą najniebezpieczniejszych utworów do jazdy autem, powstała też lista tych, które najkorzystniej wpływają na nasze zachowanie za kółkiem. Oto one:

5 najniebezpieczniejszych utworów do jazdy autem
Green Day – „American Idiot”
Miley Cyrus – „Party In The USA”
The Killers – „Mr Brightside”
The Chainsmokers – „Don’t Let Me Down”
Bruce Springsteen – „Born To Run”

5 najbezpieczniejszych utworów do jazdy autem
Led Zeppelin – „Stairway To Heaven”
Red Hot Chili Peppers – „Under The Bridge”
Drake – „God’s Plan”
Toto – „Africa”
Khalid – „Location”

Qiang Zeng z South China University Of Technology: Nasze odkrycia są bardzo przydatne. Dzięki nim będzie można wdrożyć skuteczne strategie edukacji kierowców, które zwiększą świadomość społeczną na temat negatywnego wpływu słuchania muzyki na poprawne prowadzenie pojazdów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News