Największy rywal Google Maps otrzymał ogromną aktualizację. Spodoba się tym bez samochodu

Google Maps pozostaje absolutnym numerem 1 jeśli chodzi o aplikację do nawigacji. Ale bitwa między gigantami trwa – kolejną aktualizacją Map Apple może przyciągnąć wielu użytkowników. Nowe funkcje trafią przede wszystkim do tych, którzy nie korzystają z samochodu. I choć rozwój map przeznaczonych na telefony iPhone jest dość powolny, ta duża aktualizacja może sporo namieszać. 

internet odliczenie dla domu i samochodu
Podaj dalej

Google Maps ma „nowego” rywala

google-maps-ma-nowego-rywala
fot. Apple

Firma Apple od lat próbuje dogonić Google Maps. Tym razem aktualizacja skupia się na osobach lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Pomoże ona im… lepiej spędzać czas tak, jak lubią. Apple wprowadza do swojej aplikacji mapy topograficzne, które będą pokazywać wzgórza i zmiany wysokości. Wyróżniają sieci szlaków i pozwolą na zaplanowanie trasy turystycznej. 

To świetna aktualizacja, która pozwoli Mapom Apple wyjść poza standardową koncepcję oprogramowania nawigacyjnego. Apple twierdzi, że jego aplikacja wyświetli szlaki aż dla 63 parowo narodowych w Stanach Zjednoczonych. Na chwilę obecną producent skupia się jednak na swoim krajowym rynku. Na ten moment nie wiadomo, kiedy mapy topograficzne pojawią się w innych krajach, ale już nie możemy się tego doczekać. 

google-maps-ma-nowego-rywala
fot. Apple

Jakie funkcje dodaje aktualizacja?

Wśród nowych funkcji znajdziemy m. in. wskazówki krok po kroku dla szlaków. Apple Maps będzie obsługiwać również nawigację offline. Aplikacja otrzymała co prawdą obsługę trybu offline już na poziomie iOS 17, ale nowa aktualizacja popchnie tę funkcję na nowy poziom. Użytkownicy, którzy planują przygodę na świeżym powietrzu będą mogli bowiem pobrać mapy jeszcze przed opuszczeniem swojego domu. Może to okazać się szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę poziom zasięgu na spacerach w naturze. 

Tej jesieni zadebiutuje najnowszy system iOS 18, a programiści otrzymali już pierwszą wersję beta. Nowa funkcja map offline pojawi się zatem już niedługo. 

google-maps-ma-nowego-rywala
fot. Apple

Apple będzie nadal rozwijać swoje mapy

Po tym, jak samochód Apple upadł, firma chce jak najbardziej rozwijać swoje oprogramowanie i usługi w przestrzeni motoryzacyjnej. Apple Maps i CarPlay mają być głównymi broniami producenta. Co ciekawe, Google postanowił zmienić swoje podejście do CarPlaya, który w przypadku tego systemu stał się samodzielnym systemem operacyjnym. W przypadku iPhone’a całe „doświadczenie” ma być zasilane przez telefon. 

Takie podejście pozwala Apple na utrzymanie użytkowników związanych z ekosystemem, ponieważ iPhone będzie wymagany w samochodach, w których dostępna będzie nowa wersja CarPlay. Pierwsze modele wyposażone w CarPlay 2.0 pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Pionierami w tej dziedzinie mają być Porsche i Aston Martin. 

Przeczytaj również