Żużel. Wiemy kiedy będzie powrót PGE Ekstraligi! Pierwszy krok do reaktywacji motorsportu w Polsce?

Żużlowa PGE Ekstraliga będzie pierwszą serią sportów motorowych, która rozpocznie rozgrywki od czasu zamrożenia sportu w wyniku pandemii koronawirusa. Przygotowania zaczną się już niedługo.

Żużel. Wiemy kiedy będzie powrót PGE Ekstraligi! Pierwszy krok do reaktywacji motorsportu w Polsce?
Podaj dalej

PGE Ekstraliga to obok piłkarskiej PKO Ekstraklasy jedyna duża liga, która będzie miała możliwość funkcjonowania we wczesnych etapach tzw. odmrażania sportu. Jego etapy zaprezentował dziś premier Mateusz Morawiecki wraz z minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Żużel jest także pierwszym sportem motorowym, który otrzymał zgodę na organizację zawodów.

Kiedy powrót Ekstraligi?

Ustalono, że sezon żużlowy zostanie zainaugurowany w piątek, 12 czerwca. Dokładny harmonogram przedstawili Ekstraliga Żużlowa wraz z Polskim Związkiem Motorowym. Porozumienie było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu środowiska i fakcie, że żużel jest sportem stadionowym. To może być także przetarcie szlaku dla imprez na torach kartingowych i wyścigowych.

Mecze żużlowej PGE Ekstraligi będą odbywać się bez udziału publiczności. Już w piątek, 8 maja zaplanowano 14-dniową izolację zawodników ze wszystkich drużyn, w tym obcokrajowców. Wszyscy skoszarowani zostaną poddani testom na obecność koronawirusa. Po izolacji będzie możliwe rozpoczęcie treningów przed sezonem, który potrwa od czerwca do października.

żużel falubaz
fot. Falubaz Zielona Góra

Kluby i zawodnicy doszli do porozumienia w sprawie nowych stawek w kontraktach w obliczu wycofania się wielu sponsorów i zamknięcia przed wpływami z biletów. Wszyscy zaakceptowali propozycję 200 tys. złotych za podpis przy aneksie do kontraktu oraz 2,5 tys. zł za każdy zdobyty punkt.

Przeczytaj również