WRC: Hyundai wybrał następcę Otta Tanaka na sezon 2023! Wpływowy menedżer wygadał się przed oficjalnym ogłoszeniem

Wygląda na to, że fabryczny zespół Hyundaia wybrał już skład kierowców na przyszłoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Kontrakt z zespołem na pełny sezon w Hyundaiu i20 N Rally1 miał już podpisać następca odchodzącego Otta Tanaka. Choć ekipa z Alzenau jeszcze nie wydała komunikatu w tej sprawie, o zmianach kadrowych w zespole wygadał się wpływowy menedżer.

WRC: Następca Otta Tanaka wybrany
Podaj dalej

Dobre i złe wieści dla Fina

Timo Jouhki to jedna z osób, która najmocniej zna kulisy WRC. Ten menedżer jest ojcem sukcesów wielu fińskich kierowców rajdowych. Przed laty pomagał w otwieraniu właściwych drzwi takim gwiazdom jak Juha Kankkunen, Tommi Makinen, Jari-Matti Latvala czy Mikko Hirvonen. Teraz pod jego opieką znajduje się m.in. Kalle Rovanpera z Toyoty, który zapewnił sobie mistrzostwo świata w tym sezonie. Jouhki zarządza też karierą Teemu Suninena, który w tym tygodniu testował Hyundaia i20 N Rally1 z poprawkami na sezon 2023.

Teemu Suninen (Hyundai)
fot. Hyundai Motorsport GmbH

W obliczu opuszczenia fabrycznego zespołu koreańskiej marki przez Otta Tanaka i Olivera Solberga, Suninen stał się jednym z faworytów do otrzymania fotela w hybrydowej rajdówce. W rozmowie z „Italehti”, Timo Jouhki przyznał, że jego podopieczny faktycznie będzie miał szansę na starty samochodem najwyższej kategorii w WRC. Zaznaczył przy tym, że będzie to raczej tylko ok. połowy sezonu. Teemu Suninen zastąpiłby w praktyce Olivera Solberga, dzieląc kierownicę z Danim Sordo.

Kto będzie następcą Otta Tanaka?

Wpływowy menedżer zdradził, że doszły do niego informacje o tym, że kontrakt na pełen sezon startów Hyundaiem i20 N Rally1 podpisał już inny kierowca. Oznacza to, że za kulisami wybrano już następcę Otta Tanaka, który zapewni dowożenie sporej liczby punktów i walkę o zwycięstwa. Komunikat w tej sprawie nie został jeszcze wydany. Nie wiadomo, czy ta informacja wypłynie oficjalnie przed Rajdem Japonii (10-13 listopada). Timo Jouhki nie wyjawił jednak o kogo może chodzić.

Thierry Neuville (Hyundai i20 N Rally1) - Rajd Katalonii 2022
fot. Hyundai

Nieoficjalnie mówi się, że do Alzenau może powrócić Andreas Mikkelsen. Norweg jest dobrym kolegą lidera zespołu, Thierry’ego Neuville’a (obaj mieszkają w Monako). Plotki mówią też o transferze Craiga Breena, który po przebłyskach w Hyundaiu w 2021 r., zawiódł jako lider M-Sport Forda. Nie wyklucza się też wyciągnięcia Elfyna Evansa lub Esapekki Lappiego z Toyoty, w której musieliby być jedynie „skrzydłowymi” Kalle Rovanpery. W kuluarach padło też m.in. nazwisko Krisa Meeke’a, ale w obliczu jego reputacji (sporo wypadków) ta kandydatura jest raczej najsłabsza.

Przeczytaj również