WRC będzie pokazywane w TVP! Plany wydawcy są bardzo ambitne. Miliony Polaków zobaczą rajdy od najlepszej strony

Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC) wrócą na antenę Telewizji Polskiej (TVP). Publiczny nadawca ma w planie ambitny plan, który zakłada nawet transmisje na żywo. Z racji ogromnego zasięgu TVP, miliony Polaków znów będą miały okazję na zobaczenie, jak naprawdę wygląda najwyższy poziom rajdów samochodowych.

orlen rajd polski mazury mikołajki rajdy samochodowe
Podaj dalej

Odrodzenie popularności rajdów samochodowych?

Choć rajdy samochodowe były bardzo popularnym sportem w Polsce, zwłaszcza na przełomie XX i XXI w., to dziś ten temat już tak nie elektryzuje społeczeństwa. Składa się na to wiele czynników, ale wyciekła informacja, która może być cegiełką do odbudowania zainteresowania dyscypliną. Oczywiście, osiągnięcie takiej popularności jak ok. 25 lat temu wydaje się mało możliwe. Jednak czasem pewien impuls może sprawić, że ktoś złapie bakcyla, do czegoś nawet niszowego.

Esapekka Lappi / WRC / Rajd Sardynii / Hyundai i20 N Rally1 / 2023
fot. Red Bull Content Pool

W kontekście rajdów może w tym pomóc pokazanie tej dyscypliny sportów motorowych bardzo szerokiej publiczności. Jak dziś to zrobić? Choć wiele osób deklaruje, że już nie ogląda telewizji, to wciąż to medium ma ogromny zasięg. Zwłaszcza w przypadku TVP, której kanały docierają do największej liczby gospodarstw domowych w Polsce. Tak się składa, że wyciekła informacja o tym, że Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC) trafią na antenę Telewizji Polskiej. Co ciekawe, spodziewane są transmisje na żywo z odcinków specjalnych.

WRC na żywo już bywało w telewizji publicznej

Być może jeszcze nie odbiło się jeszcze szerokim echem, bo w zasadzie nikt tego mocno nie nagłośnił. Ta informacja pojawiła się w ostatnim zdaniu informacji prasowej o zatwierdzonym kalendarzu WRC na 2024 r. Warto przypomnieć, że w terminarzu znajdzie się ORLEN 80. Rajd Polski. To właśnie relacje z tego wydarzenia mają zagościć na antenach publicznego nadawcy. Warto przypomnieć, że TVP transmitowała już na żywo oesy Rajdu Polski, gdy ten był ostatnio w WRC, czyli w 2017 r. Wówczas pokazywano na TVP2 i TVP Sport live’y z OS Mikołajki Arena, Baranowo i dwóch przejazdów prób Paprotki, który wówczas stanowił Power Stage.

Rajd Polski 2017 Ott Tanak
fot. @World / M-Sport Ford World Rally Team

W tamtym czasie telewizja linearna oferowała sporo WRC, choć głównie w kanałach premium. Był to czas, gdy prawa do pokazywania WRC wykupił Canal+ Polska. Podsumowania etapów, rajdów oraz transmisje na żywo pokazywały 3 stacje. Były to Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, a także Nsport+ (dziś nazywa się Canal+ Sport 5). W tym roku prawa do WRC ma kanał Motowizja, który na swojej antenie pokazuje cały kontent telewizyjny Rally.TV, czyli promotora WRC. Można tam obejrzeć na żywo wszystkie oesy każdej rundy WRC i wszystko to, co transmituje platforma promotora.

Czy TVP pokaże coś poza Rajdem Polski?

Choć Motowizja zaliczyła skok oglądalności, dzięki pełnym prawom do WRC (+200 proc. we wrześniu 2023 r/r., udział 0,03 proc. wg Nielsena), to ekspozycja w TVP ma szansę zgromadzić nieporównywalnie większą publikę. Dostępność kanałów w naziemnej telewizji, także w kodowaniu zgodnym ze starszymi telewizorami daje ogromne możliwości. Należy się spodziewać, że PKN ORLEN mocno nagłośni temat. Podczas niedawnej konferencji potwierdzającej powrót Rajdu Polski do WRC, było widać jak ważny jest to projekt dla największego sponsora polskiego sportu.

Rajd Polski 2023
fot. ORLEN Team

Zainteresowanie może być tym większe, jeśli potwierdzą się plotki o możliwym starcie przynajmniej jednej polskiej załogi w aucie topowej kategorii Rally1, o czym pisaliśmy tutaj. Jeśli do tego faktycznie dojdzie, to być może WRC będzie widywane w TVP częściej niż tylko z okazji ORLEN 80. Rajdu Polski. Jednak transmisje na żywo ograniczą się tylko to relacji z mazurskich szutrów. Niszowość rajdów raczej wyklucza wykupienie takiego pakietu, jaki ma Motowizja. To się raczej prędko nie zmieni, nawet w przypadku powrotu Roberta Kubicy do WRC.

Jak wygląda kalendarz WRC 2024?

W 2024 r. oprócz ORLEN 80. Rajdu Polski w kalendarzu znajdzie się 12 innych imprez. Runda na Mazurach będzie stanowić mikrocykl rajdów szutrowych wysokich prędkości. W przeciągu nieco ponad miesiąca rozegrane zostaną bowiem Rajd Polski, Rajd Łotwy i kultowy Rajd Finlandii. Wszystkie słyną z niesamowicie szybkich oesów oraz licznych hop, na których auta rajdowe prezentują się spektakularnie.

fot. kajto.pl

Sezon tradycyjnie rozpocznie się w Monte Carlo pod koniec stycznia. Potem najlepsze załogi rajdowe świata czeka rywalizacji na śnieżnych oesach Szwecji (15-18 lutego). Do klasycznego marcowego terminu przywrócono legendarny Rajd Safari w Kenii. Od 18 kwietnia do 8 września WRC będzie obecne wyłącznie w Europie. Dopiero na koniec sezonu pojawią się dalekie podróże do Chile i Japonii (finał sezonu), które przedzieli jeszcze Rajd Europy Centralnej organizowany w Czechach, Austrii i Niemczech.

25-28.01.2024 🇲🇨 Rajd Monte Carlo
15-18.02.2024 🇸🇪 Rajd Szwecji
28-31.03.2024 🇰🇪 Rajd Safari
18-21.04.2024 🇭🇷 Rajd Chorwacji
09-12.05.2024 🇵🇹 Rajd Portugalii
30.05-02.06.2024 🇮🇹 Rajd Sardynii
27-30.06.2024 🇵🇱 ORLEN 80. Rajd Polski
18-21.07.2024 🇱🇻 Rajd Łotwy
01-04.08.2024 🇫🇮 Rajd Finlandii
05-08.09.2024 🇬🇷 Rajd Akropolu
26-29.09.2024 🇨🇱 Rajd Chile
31.10-03.11.2024 🇪🇺 Rajd Europy Centralnej
21-24.11.2024 🇯🇵 Rajd Japonii

Przeczytaj również