Ten nowy SUV spala 1 litr benzyny na 100 km! Kierowcy po prostu oszaleli na jego punkcie. To teraz największy hit

Ten nowy SUV spala 1 litr benzyny na 100 km! Kierowcy po prostu oszaleli na jego punkcie. To teraz największy hit

Ten nowy SUV spala 1 litr benzyny na 100 km

Podaj dalej

Ceny benzyny rosną w rekordowym tempie i niestety to nie koniec podwyżek. W takich okolicznościach kierowcy coraz bardziej zwracają uwagę na auta z niskim spalaniem. Sensacyjną odpowiedzią na to jest przykładowo nowy SUV, który spala zaledwie 1 litr benzyny na 100 kilometrów.

SUV nie kojarzy się z zazwyczaj z niskim spalaniem, ale nowe technologie potrafią dokonywać rewolucji. Zużycie 1 l benzyny na setkę to oczywiście wynik nierealny dla auta, wyposażonego wyłącznie w silnik spalinowy. Dziś nowoczesne podejście do tematu przy zachowaniu rozsądnej ceny to nie pójście w instalację LPG, a wybór hybrydy plug-in (PHEV).

Ford Kuga 2020 PHEV
fot. Ford

Co takiego ma ten nowy SUV?

Z danych JATO Dynamics wynika, że królem segmentu PHEV jest obecnie Ford Kuga. W kwietniu była to najlepiej sprzedająca się hybryda plug-in w Unii Europejskiej i to już drugi miesiąc z rzędu. Z 3 413 egzemplarzy sprzedanych w ubiegłym miesiącu, sporo zamówień pochodziło m.in. z Polski. W tej wersji ceny zaczynają się od 188 900 zł. Dziś to jeden z najpopularniejszych średnich SUV-ów PHEV w naszym kraju.

Nic dziwnego, bo oprócz bogatego wyposażenia, auto ma imponujące liczby. Z mocą maksymalną 225 KM spalanie w cyklu miejskim wynosi 1,0-1,3 l/100 km. Wymaga to jednak ładowania baterii ze źródła zewnętrznego, a nie tylko z systemów odzyskiwania energii. Wizja wygodnej jazdy „o kropelce” mocno motywuje kierowców, zwłaszcza że zasięg wyłącznie elektryczny to nawet 88 km.

Ford Kuga
fot. Ford

Jakie są najpopularniejsze auta PHEV?

Obserwując europejski rynek hybryd plug-in, w tym roku Ford Kuga PHEV ma zdecydowanie największe wzięcie. W 4 miesiące zarejestrowano w samej UE 14 709 egzemplarzy. Dla porównania drugi w zestawieniu Peugeot 3008 Plug-In Hybrid sprzedał się w liczbie 13 408 szt. Propozycja koncernu Stellantis dobrze zaczęła rok wygrywając w styczniu i lutym, ale potem zaczęła tracić. Podium PHEV-ów w UE po 4 miesiącach kompletuje Volvo XC40 Recharge (12 387 szt.).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News