Ten nowy SUV Mitsubishi będzie miał części od Dacii. Dzięki niskiej cenie to może być wielki hit w Polsce

Ten nowy SUV Mitsubishi będzie miał części od Dacii. Dzięki niskiej cenie to może być wielki hit w Polsce

Mitsubishi ASX 2023 teaser

Podaj dalej

W 2020 r. Mitsubishi zapowiedziało wycofanie się z Europy, ale w międzyczasie wiele się zmieniło. Wkrótce zamierza podbić rynek na Starym Kontynencie z nowym SUV-em, którego cena może być wyjątkowo niska. Co ciekawe, wiele części będzie miał takie same jak w Dacii.

Nowe Mitsubishi z Dacii

Mitsubishi przejdzie do ofensywy w Europie dzięki nowym ustaleniom w sojuszu z Renault i Nissanem. Francuski producent pomoże obu japońskim markom, udostępniając platformę CMF-B. Ta nowoczesna płyta wykorzystuje m.in. Dacia Logan, Sandero, a od 2024 r. także Bigster. Używa się jej też w Nissanie Juke oraz Renault Clio i Captur.

Nowe Mitsubishi ASX

Mitsubishi z Renault przygotuje 2 modele, a jednym z nich będzie lubiany także w Polsce ASX. Zwiastuny sugerują, że japońska odmiana Renault Captur i Dacii Bigster będzie mieć diametralnie inny wygląd. Jednak technologie ukryte wewnątrz będą takie jak w SUV-ie spod francuskiego i rumuńskiego brandu.

Nowe Mitsubishi ASX Renault zbuduje w swoim zakładzie w hiszpańskim Valladolid. Z racji coraz surowszych norm emisji CO2 w Unii Europejskiej, w ofercie będzie wersja hybrydowa (w tym odmiana plug-in). Debiut zaplanowano na 2023 r.

Będzie też elektryk

Drugi model oparty na Renault pojawi się pod koniec przyszłego roku. Nie ujawniono żadnych szczegółów, ale oczekuje się, że będzie to pełny elektryk z baterią. Dyrektor generalny Mitsubishi, Takao Kato, zdradził, że alians zainwestuje 23 miliardy euro w pojazdy elektryczne w ciągu następnych pięciu lat.

Takao Kato zapowiada nowe Mitsubishi ASX

„Aby przetrwać w Europie, zdecydowanie potrzebujemy platformy EV, więc auto elektryczne będzie dla nas bardzo dużą szansą” – powiedział Kato podczas prezentacji. Podczas tej samej konferencji Nissan zapowiedział, że wprowadzi w pełni elektryczny zamiennik modelu Micra w oparciu o nową platformę CMF-BEV. Więcej o tym modelu pisaliśmy tutaj.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News