Ten nowy kamper to rewolucja dla Polaków! Spala mniej paliwa niż diesel, ale prawdziwy hit jest w środku

Ten nowy kamper to rewolucja dla Polaków! Spala mniej paliwa niż diesel, ale prawdziwy hit jest w środku

Ford Transit Custom Nugget

Podaj dalej

Ford prezentuje kampera Nugget nowej generacji, który łączy w sobie najnowsze rozwiązania z zakresu wyposażenia pojazdu i wnętrza, oferując tym samym więcej radości z podróżowania. Po raz pierwszy kupujący Nuggeta mają możliwość wyboru zaawansowanego, zelektryfikowanego układu napędowego, elastycznej hybrydy plug-in (PHEV).

Nowy kamper Nugget powstał we współpracy z ekspertami w dziedzinie konwersji pojazdów kampingowych z firmy Westfalia i pozwala na korzystanie z wyróżniającego ten model na tle konkurencji wielostrefowego układu wnętrza.

Kolejna generacja kampera korzysta z nowej platformy Forda, wprowadzonej w tym roku dla bestsellerowej rodziny Transita i Tourneo Customa. To dla nich przygotowano nowe, zaawansowane rozwiązania projektowe, systemy komunikacji i wspomagania jazdy. W strefie mieszkalnej użytkownicy znajdą nowe, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, będą mogli cieszyć się rozszerzoną funkcjonalnością i korzystać z przydatnej opcji dachu solarnego, dostarczającego czystej energii, dzięki czemu wyjazdy będą łatwiejsze i przyjemniejsze.

„Nugget ma służyć właścicielom w odkrywaniu nowych miejsc – a dzięki wyższemu komfortowi, komunikacji i napędowi PHEV mogą oni dotrzeć dalej niż kiedykolwiek. Klienci mówią nam, że wykorzystują swoje Nuggety jako samochody rodzinne, przewożąc przyjaciół i rowery na szlak lub kamper staje się sposobem na bardziej emocjonujące spędzanie czasu na emeryturze, więc zaprojektowaliśmy naszego najnowszego Nuggeta tak, aby spełniał wszystkie te funkcje” – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny Ford Pro w Europie.

Nugget nowej generacji będzie wprowadzany na rynek etapami. Począwszy od serii Nugget Titanium z uchylnym dachem i silnikiem EcoBlue o mocy 170 KM i ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. Już od sierpnia 2023 r. można go zamawiać u dealerów Forda, licząc na dostawę wiosną 2024 roku. Inne wersje, w tym z napędem PHEV, zostaną wprowadzone w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Nowa platforma sprawia, że podróż staje się przyjemnością

Podróżowanie po świecie często oznacza długie dni pokonywania setek kilometrów. Nugget nowej generacji korzysta z udoskonalonych systemów, zapewnia lepsze wrażenia z jazdy i jest zaprojektowany zgodnie z trendami, jakie wprowadziły modele Transit i Tourneo Custom.

Ford Transit Custom Nugget

Ford w dużym stopniu wykorzystał luksusowe wzornictwo kabiny nowego Tourneo Custom. Dlatego też kamper zyskuje najwyższy poziom wykończenia i jakości materiałów. Przez to znacznie podniósł się komfort pasażerów.

Łatwość poruszania się w kabinie jest dla wielu klientów kluczowym powodem zakupu Nuggeta. Nowy kształt deski rozdzielczej i płaska podłoga ułatwiają przechodzenie z dwóch przednich foteli do części mieszkalnej. Poduszka powietrzna pasażera zamontowana w suficie przyczyniła się do lepszego rozplanowania układu kokpitu. Niższe położenie podłogi i zintegrowany stopień boczny ułatwiają wsiadanie i załadunek. Z kolei największe w tej klasie pojazdów otwory przesuwnych drzwi bocznych i tylnej przestrzeni bagażowej ułatwiają korzystanie z samochodu.

Najoszczędniejszy silnik, jaki można mieć w kamperze

Po raz pierwszy w modelu Nugget, Ford wprowadza układ napędowy PHEV. Korzysta tu z technologii znanej z Forda Kuga Plug-In Hybrid, czyli europejskiego bestsellera PHEV (2021-2022). Nowy Nuggeta wyposażono w 2,5-litrowy silnik benzynowy, pracujący w cyklu Atkinsona. Akumulator trakcyjny ma pojemność 11,8 kWh użytkowej. Silnik elektryczny podnosi łączną moc do 232 KM. Jazda wyłącznie na napędzie elektrycznym jest oczywiście możliwa.

Ford Transit Custom Nugget

Nowe podwozie z niezależnym tylnym zawieszeniem poprawia kulturę jazdy i prowadzenie. Klienci, którzy kamperem docierają w dzikie rejony i aktywnie spędzają czas w plenerze lub po prostu chcą mieć więcej pewności po zjechaniu z parkingu na gorsze drogi, będą mieli do wyboru wersje z napędem na wszystkie koła.

Stylowy kokpit dysponuje w pełni cyfrowym zestawem wskaźników i dużym 13-calowym ekranem dotykowym. Znalezienie celu podróży, korzystanie z funkcji rozrywkowych i utrzymanie kontaktu ze światem jest proste. To dzięki najnowszemu oprogramowaniu Ford SYNC 4. Skomunikowaną z chmurą nawigacją, funkcjami audio i komunikacyjnymi można sterować za pomocą ekranu dotykowego lub naturalnych poleceń głosowych. Bezprzewodowe połączenie smartfonów z systemami Android Auto i Apple Carplay jest standardem.

Szczególną uwagę zwrócono na to, aby nowy Nugget był bezpieczny i łatwy w prowadzeniu. Nawet dla kierowców korzystających na co dzień z mniejszych samochodów. Oprócz pozycji za kierownicą, typowej dla samochodów osobowych i nowej wersji z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, Nugget dysponuje wieloma zaawansowanymi systemami wspomagającymi kierowcę. Inteligentny tempomat adaptacyjny z funkcją centrowania na pasie ruchu i funkcją Stop & Go pomagają zmniejszyć zmęczenie podczas długiej jazdy autostradą lub w korkach, a wspomaganie hamowania awaryjnego podczas cofania, aktywny asystent parkowania z system kamer 360 stopni służą kierowcy, podnosząc pewność manewrów w ciasnej przestrzeni.

Udoskonalanie unikatowej koncepcji kampera

Ford i Westfalia znacząco podwyższyły standardy jakości i ergonomii nowego modelu. Przestrzeń mieszkalna została całkowicie przeprojektowana z uwzględnieniem popularnego układu, dzielącego wnętrze na różne strefy, dzienną, sypialną i kuchnię. Stworzony specjalnie dla tego modelu projekt wnętrza umożliwia poruszanie się po kabinie, gotowanie oraz wsiadanie i wysiadanie z pojazdu bez przeszkadzania sobie nawzajem, nawet w układzie dwóch podwójnych łóżek.

Część wypoczynkowa jest bezpiecznym i wygodnym obszarem podczas podróży, a po zaparkowaniu łatwo przekształca się w jadalnię i część sypialną. Poza przemyślaną konfiguracją przestrzeni do przechowywania drobiazgów i bagażu oraz wysokiej jakości materiałami, Ford zadbał także o takie elementy wyposażenia jak:

  • Podgrzewane obrotowe fotele kierowcy i pasażera
  • Podgrzewana tylna kanapa z trzema miejscami siedzącymi (w kamperze może więc wygodnie podróżować pięć osób).
  • Nowe głośniki systemu audio i gniazda USB-C w standardzie dla pasażerów siedzących w drugim rzędzie

Ford Transit Custom Nugget

Przemyślany układ kuchni na planie litery „L” sprawia, że gotowanie stało się przyjemniejsze. Praktyczna nowa lodówka szufladowa ułatwia dostęp do przechowywanych produktów i jest wystarczająco duża, aby pomieścić butelki w pozycji pionowej. Dzięki nowej zintegrowanej płycie grzewczej i zlewozmywakowi – wyposażonemu obecnie w standardowy podgrzewacz wody – uporządkowana przestrzeń zapewnia o 20% więcej wydzielonego miejsca na blatach kuchennych. Miękko zamykające się zamki i wysuwane rączki szafek chronią palce dzieci i wpływają na obniżenie hałasu podczas jazdy.

Czym się różni od poprzednika?

Nowy Nugget został znacząco zmodernizowany w stosunku do poprzedniego modelu. Między innymi zyskał podnoszoną sekcję materaca, która zwiększa przestrzeń nad głową w kuchni i pozwala utrzymać górne łóżko na miejscu. Wyposażono go także w montowaną na prowadnicach tylną kanapę z nowymi elementami obsługi. Umożliwiają one przekształcenie jej w łóżko jednym ruchem ręki. Prysznic z ciepłą i zimną wodą w tylnej sekcji jest teraz wyposażeniem standardowym. Dodatkiem opcjonalnym jest montowany na tylnej klapie namiot, zapewniającym osłonę podczas kąpieli. Możliwości poszerzenia przestrzeni podczas biwaku rozszerzono dzięki zupełnie nowym funkcjom:

  • Podnoszony dach z nowym, samoczynnie składającym się materiałem, ułatwiającym opuszczanie dachu
  • Nowe zintegrowane schowki na standardowy stolik i krzesła biwakowe
  • Praktyczne nieprzepuszczalne rolety, zapewniające większą prywatność i prostszą obsługę, zastąpiły zasłon

Ford Transit Custom Nugget

Poza wyposażeniem ułatwiającym funkcjonowanie na kempingu, nowy Nugget oferuje również zaawansowane systemy poprawiające komunikację w podróży i komfort po zaparkowaniu. Bezprzewodowe ładowanie indukcyjne i standardowy modem 5G pozwalają cieszyć się rozrywką i skomunikowaniem ze światem. Bez obawy o wyczerpanie baterii telefonu lub przerwę w dostępie do danych. Opcjonalny panel fotowoltaiczny w dachu pomaga zasilać instalację wewnętrzną lub ładować akumulator na potrzeby wszystkich urządzeń zewnętrznych. W idealnych warunkach pogodowych może generować więcej energii, niż zużywają wbudowane systemy.

Wydzielony, 7-calowy kolorowy ekran dotykowy w części wypoczynkowej umożliwia łatwą kontrolę i sterowanie ogrzewaniem. Możemy na nim sprawdzić też poziom wody czy naładowania akumulatora. Dokonamy też odpowiednich ustawień oświetlenia nowego Nuggeta. Nowe funkcje obejmują:

  • Sterowanie nowym, zaawansowanym oświetleniem wewnętrznym LED, w tym regulowanym kolorowym oświetleniem nastrojowym
  • Funkcja inklinometru, ułatwia poziomowanie na nierównym podłożu
  • Aplikacja z obsługą Bluetooth zamienia smartfon w pilot zdalnego sterowania funkcjami kabiny

Nowy Nugget jest wynikiem wieloletniej współpracy z Westfalią, czyli firmą cenioną w branży konwersji kamperów. To stawia Forda w idealnej pozycji, która pozwoli wykorzystać silny popyt na europejskim rynku jednotonowych samochodów kempingowych.

Źródło: Ford

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News