Tego taniego SUV-a chcą mieć teraz wszyscy w Polsce. Zużywa śmieszne 4,4 l/100 km i jest dostępny w ten sam dzień

Tego taniego SUV-a chcą mieć teraz wszyscy w Polsce. Zużywa śmieszne 4,4 l/100 km i jest dostępny w ten sam dzień

Toyota Yaris Cross

Podaj dalej

Ostatnimy czasy w świecie motoryzacji istnieje skrócony przepis na sukces. Trzeba dać ludziom SUV-a, a wynik sam się zrobi. To zaczyna działać też w Polsce, gdzie już teraz nowy SUV stał się niesamowitym hitem. W salonach ustawiają się teraz po niego kolejki, jak po żadnego innego SUV-a.

Co się sprzedaje najlepiej w Polsce?

Oczywiście SUV-y nie zawsze są gwarancją sukcesu, ale ich udział w rynku rośnie w imponującym tempie. Dość powiedzieć, że po dwóch miesiącach 2023 r. w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się aut osobowych jest aż 7 SUV-ów. Z raportu IBRM Samar wynika, że na czele jest co prawda znany hatchback Toyota Yaris (3 538 szt.), ale już na drugiej lokacie mamy siostrzanego SUV-a. To konkretnie Toyota Yaris Cross, która przebojem podbija polski rynek.

Toyota Yaris Cross
fot. Toyota

Już w zeszłym roku Toyota Yaris Cross sensacyjnie została najpopularniejszym SUV-em wśród klientów indywidualnym. Udało się tego dokonać rzutem na taśmę, a w tym roku ta passa jest kontynuowana. Klienci indywidualni kupili w 2023 r. już 1 673 szt. Toyoty Yaris Cross. Łącznie z zakupami flotowymi to już 3 353 szt., co przebija nawet rezultat bestsellerowej w 2022 r. Toyoty Corolli. Najczęściej wybierany samochód we flotach zarejestrowano w tym roku 3 182 razy.

Dlaczego ten SUV się tak sprzedaje?

Toyota Yaris Cross podbija Polskę z kilku powodów. Kierowcy oprócz tego, że poszukują SUV-ów, to często szukają czegoś względnie kompaktowego. W połączeniu z rozpoznawalną marką daje to mocną siłę przebicia. Nie bez znaczenia są też tutaj możliwości Toyoty w zakresie faktycznego dostarczania aut. Yaris Cross jest dostępny w zasadzie od ręki, a to często niemal najważniejszy czynnik. Technologicznie Toyota ma też dobrą renomę wśród Polaków, którzy coraz chętniej wybierają tradycyjne hybrydy (HEV). To pozwala w kompaktowym SUV-ie na spalanie ok. 4,4 l benzyny na 100 km.

W tym roku SUV-y najczęściej wyjeżdżają z salonów Toyoty nie tylko za sprawą Yarisa Cross. Dużym wzięciem cieszy się też model C-HR, który w 2023 r. znalazł już 1 829 nowych właścicieli. Na razie tylko Dacia Duster (1 521 szt.) zapobiegła opanowaniu podium przez Toyotę, bo mocną sprzedaż notuje też Corolla Cross (1 483 szt.). SUV na bazie legendarnego modelu wyprzedza obecnie m.in. takie hity jak Kia Sportage (1 465), Toyota RAV4 (1 424) czy Skoda Kamiq (1 309).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News