Polacy oszaleli na punkcie tego taniego SUV-a! Spala tylko 4,4 l benzyny na 100 km i można go sobie kupić za śmieszne pieniądze

Polacy oszaleli na punkcie tego taniego SUV-a! Spala tylko 4,4 l benzyny na 100 km i można go sobie kupić za śmieszne pieniądze

Toyota Yaris Cross

Podaj dalej

Do Polski zdecydowanie dotarła moda na SUV-y, które wypierają auta miejskie i kompaktowe. W naszym kraju pojedynek o miano najchętniej kupowanego SUV-a wkracza w decydującą fazę. Co ciekawe, na finiszu roku kalendarzowego do gry włączył się zupełnie nowy samochód, który może pogodzić dwa rywalizujące przez cały rok modele.

Którego SUV-a najchętniej wybierają Polacy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ 73 proc. rejestracji nowych aut osobowych to zakupy flotowe. Jeśli spojrzymy na to, co rejestrują klienci indywidualni, możemy mieć bardziej realny ogląd na gusta i możliwości rodaków. Co ciekawe w pierwszej piątce rankingu tej grupy konsumenckiej aż 4 modele to SUV-y.

Dacia Duster
fot. Dacia

Po 11 miesiącach 2022 r. liderem zestawienia rejestracji indywidualnych jest wieloletni król polskich SUV-ów – Dacia Duster. Według IBRM Samar w tym roku „na siebie” zarejestrowano 4 928 nowych egzemplarzy. Budżetowy samochód ma niezaprzeczalny atut w postaci niskiej ceny (od 77 000 zł) i jest coraz lepiej wyposażony. Jednak na pozycji wicelidera „prywaciarzy” wskoczyła sensacyjnie Toyota Yaris Cross (4 805 szt.).

Był to najchętniej kupowany SUV w listopadzie a względem ubiegłego (debiutanckiego) roku sprzedaż wzrosła o 1 748,08 proc. Różnica 123 egzemplarzy jest do nadrobienia w ciągu ostatniego miesiąca. Yaris Cross to oczywiście popularny Yaris osadzony w muskularnej sylwetce SUV-a segmentu B. Przekonuje do siebie renomą marki, niską ceną (od 90 900 zł) i spalaniem hybrydowej wersji (4,4 l/100 km).

Toyota Yaris Cross
fot. Toyota

Toyota Yaris Cross na jeden miesiąc przed końcem wyprzedziła wśród klientów indywidualnych inną sensację tego roku. Chodzi o Kia Sportage (4 785 szt.), która przez wiele miesięcy była na prowadzeniu wśród prywaciarzy. Jest to o tyle zaskakujące, że ceny tego futurystycznego SUV-a zaczynają się od 121 900 zł. To zupełnie inna półka finansowa niż Dacia Duster czy Toyota Yaris Cross. Poza podium prywaciarzy jest za to zwykły Yaris (4 747 szt.), a piątkę zamyka kolejny SUV – Hyundai Tucson (3 400 szt.).

Nadchodzi klęska Dustera?

Jeżeli jednak zsumujemy rejestracje indywidualne oraz firmowe to sytuacja jest nieco inna. Totalną dominacją wykazuje się Toyota Corolla, którą od stycznia do listopada zarejestrowano 19 600 razy. Aż 17 031 szt. (86,9 proc.) to zakupy flotowe. Przewaga na drugą w rankingu Toyotą Yaris jest kolosalna, bo na miejskiego hatchbacka zdecydowano się 11 080 razy.

kia sportage
fot. Kia

Dopiero na trzecim miejscu ogólnego rankingu nowych osobówek jest SUV i tu na razie wygrywa Kia Sportage (10 515). Jednak Dacia Duster ma bardzo zbliżony wynik (10 037 szt.) i wiele zależy od tego, jak polskie sieci dealerskie zabezpieczą dostawy. Wiele wskazuje na to, że Dacia Duster zostanie zdetronizowana przez koreańskiego konkurenta, który w listopadzie powiększył przewagę o 61 szt.

Co ciekawe, hit klientów indywidualnych, czyli Toyota Yaris Cross w ogólnym zestawieniu nie jest nawet w top5 SUV-ów. Rezultat 7 767 rejestracji pozwala na 6. miejsce, bowiem przed nią są Toyota RAV4 (9 726 szt. – lider flotowy wśród SUV-ów), Hyundai Tucson (8 725 szt.) i Toyota C-HR (7 799 szt.). W czołowej dziesiątce ponad połowę najpopularniejszych modeli stanowią SUV-y.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News