Po decyzji Orlenu, eksperci podali zupełnie nowe ceny paliw dla Polski. Od 27 czerwca tyle zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

Po decyzji Orlenu, eksperci podali zupełnie nowe ceny paliw dla Polski. Od 27 czerwca tyle zapłacimy za diesel, benzynę i LPG [RAPORT]

diesel benzyna lpg ceny paliw

Podaj dalej

Od poniedziałku na stacjach PKN ORLEN kierowcy dostaną możliwość tankowania z rabatem nawet do 40 gr na litrze (dokładny regulamin TUTAJ). To sprawiło, że wiele prognoz cen paliw trzeba było wyrzucić częściowo do kosza. Eksperci obliczyli zatem na nowo, ile mają kosztować diesel benzyna i LPG. Okazuje się, że już nic nie podrożeje!

Podwyżki oleju napędowego powstrzymane

Zanim Daniel Obajtek ogłosił rozpoczęcie wakacyjnej promocji na stacjach PKN ORLEN, eksperci przewidywali dalsze podwyżki cen za diesel, który jest na ostrej fali wznoszącej. „Zgodnie z oczekiwaniami w tym tygodniu rosły ceny oleju napędowego na stacjach” – zauważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, analitycy BM Reflex. „Średnio diesel podrożał o 13 groszy na litrze, czyli dokładnie tak jak w poprzednim tygodniu. Jednocześnie ceny benzyny 95 i autogazu nieznacznie spadły” – dodają.

Z danych BM Reflex wynika, że w tym tygodniu benzyna Pb95 była oferowana średnio po 7,96 zł/l. Natomiast 98-oktanowa po 8,54 zł/l. Diesel dobił do poziomu 7,79 zł/l, a autogaz zakończył spadki przy średniej 3,57 zł/l. Gdyby nie decyzja Orlenu o wakacyjnej promocji, olej napędowy zapewne zbliżyłby się mocniej do bariery 8 zł za litr. Jednak w obliczu atrakcyjnych rabatów z aplikacją VITAY, raczej mało kto pozwoli sobie na dalsze podwyżki diesla.

diesel hurt cena
fot. freepik.com

Ile zapłacimy za diesel, benzynę i LPG?

„Pierwsze dni wakacji powinny przynieść drobne korekty cen w dół” – uważają Cieślak i Zywert. „Spodziewamy się obniżek rzędu 5 – 10 groszy na litrze. I choć takie obniżki nie będą póki co stanowiły wyraźnej ulgi dla wyjeżdzających na wakacje, to będą nas oddalały od poziomu 8 zł/l” – dodają eksperci. Zgodnie z tą prognozą od 27 czerwca benzyna Pb95 powinna kosztować 7,86-7,91 zł/l, a diesel 7,69-7,74 zł/l. To zupełnie inne szacunki niż w przypadku prognozy analityków e-petrol.pl/.

„Istotny wpływ na ostateczny poziom wydatków na paliwo będą miały wakacyjne promocje” – oceniają analitycy BM Reflex. „PKN Orlen zapowiada rabat w wysokości 30 gr/l benzyn i oleju napędowego. Na ten ruch odpowiedzą prawdopodobnie pozostali operatorzy rynku. Pytanie tylko w jakiej wysokości i formie będą dostępne rabaty” – rozmyślają. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby właściciele innych sieci byli w stanie obniżyć ceny paliw o 30-40 gr/l.

Kiedy tańsza ropa obniży ceny paliw?

Wielu kierowców w Polsce jest zbulwersowanych tym, że mimo spadków cen ropy naftowej, stawki na pylonach pozostają bardzo wysokie. Te w końcu są na dużo wyższym poziomie niż w okresie, w którym surowiec kosztował tyle samo, czyli ok. 110 dolarów za baryłkę.

Rynek ropy naftowej
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

„Jest zdecydowanie za wcześnie, aby spadki ceny ropy z tego tygodnia traktować jako podstawę do odwrócenia tendencji” – tłumaczą Cieślak i Zywert. „Trzeba pamiętać, że w obecnej sytuacji popytowo-podażowej, podwyżki cen surowca mogą powrócić, a wtedy na krajowym rynku paliw zanotujemy ponowne wzrosty” – twierdzą.

Ropa poniżej 100 dolarów?

Jednak sytuacja na rynkach międzynarodowych daje nadzieję na to, że ropa może być jeszcze tańsza niż obecnie. Wielu ekspertów uważa, że obecny trend spadkowy jeszcze się nie zakończył. „Główna przyczyna spadku cen to obawy przed recesją i likwidacja długich pozycji spekulacyjnych” – wyjaśniają analitycy BM Reflex. „Szef Fed (amerykańska Rezerwa Federalna – przyp. red.) Jerome Powell przyznał kilka dni temu przed senacką komisją bankową, że recesja jest całkiem prawdopodobna” – dodają.

„Poza tym w sierpniu wygasa porozumienie OPEC+ i jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania” – zwracają uwagę eksperci. „Wydaje się, że zakończenie współpracy producentów ropy naftowej z krajów poza OPEC (w tym Rosji) z krajami OPEC może w obecnej sytuacji okazać się pozytywną informacją. Obecnie na rynku panuje jednak przekonanie, że spadek cen poniżej 100 USD/bbl, ze względu na sytuację podażową, jest mało prawdopodobny” – informują.

Źródło: www.reflex.com.pl

PILNE: Uwaga na nowe zasady wakacyjnej promocji Orlenu na paliwo! Tylko na tych stacjach diesel i benzyna będą tańsze [LISTA]

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News