Nowa najtańsza Dacia z salonu absolutnym hitem w Europie. Co się dzieje z Teslą?

Dacia, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, rozpocznie rok od posiadania modelowego bestsellera w Europie. Według wstępnych danych za styczeń 2024 r. Dacia Sandero była najczęściej rejestrowanym autem osobowym. Na odległej pozycji znalazła się Tesla Model Y, którą najchętniej kupowano w 2023 r. Jednak nie powinien to być duży powód do zmartwień dla Elona Muska.

Dacia Sandero Stepway Extreme 2023
Podaj dalej

Dacia Sandero wyprzedza Golfa

Analitycy z Dataforce zebrali 95 proc. danych na temat styczniowych rejestracji na terenie Unii Europejskiej, krajach EFTA i z Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że Dacia Sandero była najczęściej rejestrowanym z nowych aut osobowych w ubiegłym miesiącu. Budżetowy hatchback Grupy Renault zyskał 23 696 nowych dowodów rejestracyjnych. Względem stycznia 2023 to wzrost o 12 proc.

Dacia Sandero
Dacia Sandero nie ma sobie równych w Europie, według wstępnych danych za styczeń 2024 // fot. Dacia

To też wyraźnie więcej niż drugi w zestawieniu Volkswagen Golf. Ósma generacja legendarnego modelu niemieckiej marki zyskała co najmniej 17 247 nowych właścicieli. Jest to jednak powód do świętowania, bo to ok. 2 razy więcej niż w analogicznym okresie 2023 r. Z kolei 18-procentowy wzrost zanotował trzeci w rankingu styczniowych rejestracji Peugeot 208. Europejski bestseller koncernu Stellantis był rejestrowany 15 883 razy.

Jak zauważa branżowy Automotive News Europe, sukces w liczbie rejestracji nie wynika ze świeżego boomu. W rzeczywistości to nadrabianie zaległości w dostawach zeszłorocznych zamówień. Dotyczy to głównie koncernu Volkswagena, który wstępnie wygrał zaciętą rywalizację o bestsellerowego SUV-a w styczniu. Na ten moment Volkswagen T-Roc wyprzedził o zaledwie 324 egzemplarze Peugeota 2008. Na podium SUV-ów według wstępnych danych znalazła się jeszcze Kia Sportage.

nowy-volkswagen-golf-50-lecie
Względem stycznia 2023 r. liczba rejestracji Volkswagena Golfa podwoiła się. // fot. VW

Z raportu wynika też jedna ciekawa statystyka. Najwięcej modeli w pierwszej pięćdziesiątce, bo aż 6 ma Toyota. Obecnie w Europie najchętniej kupowany jest miejski SUV, czyli Yaris Cross. Volkswagen wprowadził do top50 dokładnie 5 modeli z Golfem na czele. Dużo, bo po 4 modele, mają też Peugeot i Skoda.

Co się stało z bestsellerem Europy od Tesli?

Niektórych może nieco dziwić brak w tym zestawieniu Tesli, której Model Y był najczęściej rejestrowanym autem w całym 2023 r. Należy jednak pamiętać, że firma Elona Muska zawsze ma słabe wyniki w pierwszym miesiącu roku. Największy boom przypada zwykle na końcówki kwartałów. W zeszłym roku bestsellerowa Tesla Model Y zajęła w styczniu 30. miejsce. Teraz z 10 901 rejestracjami (+48 proc.) jest już na 19. miejscu. Sporym, bo 300-procentowy wzrost odnotowała za to Tesla Model 3. W styczniu były to jednocześnie najpopularniejsze samochody elektryczne w Europie.

Tesla Model Y
Tesla Model Y jak zwykle nie miała imponującego początku roku, ale rok temu było gorzej, a i tak elektryczny SUV został europejskim bestsellerem. // fot. Tesla

Wynik mógłby być zapewne dużo lepszy, gdyby nie strajk związkowców w Szwecji. Jego konsekwencją jest blokada wydawania tablic rejestracyjnym do aut Tesli, która odmawia podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki wynagrodzeń czy dodatków emerytalnych lub urlopowych.

Przeczytaj również