Tesla ma duży problem w Szwecji - trwają strajki

Tesla cieszy się dosyć dużym uznaniem w Szwecji, jednak pracownicy amerykańskiej marki samochodów mają oczekiwania wobec pracodawcy. Trwają strajki, pojawiają się żądania i nie do końca wiadomo, do czego doprowadzi ta sytuacja.

Tesla ma duży problem w Szwecji – trwają strajki
Podaj dalej

Samochody elektryczne w krajach Europy Północnej są popularniejszym środkiem transportu, niż w innych rejonach Starego Kontynentu. Duże zainteresowanie nie przekłada się na lepszą sytuację pracowników Tesli. Dlatego od pewnego czasu związki zawodowe decydują się na strajki.

Narasta konflikt z amerykańską firmą w Szwecji

W Szwecji narasta konflikt pracowniczy związany z amerykańskim producentem samochodów elektrycznych, Teslą. Związki zawodowe w tym skandynawskim kraju zacieśniają szyki, domagając się od firmy lepszych warunków pracy oraz zawarcia układów zbiorowych. Eskalacja tego sporu może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla działalności Tesli w Szwecji, ale również posłużyć jako precedens dla innych krajów i branż.

Tesla ma problem z mechanikami i nie tylko

Jednym z głównych aktorów tego konfliktu jest szwedzki związek zawodowy IF Metall, który reprezentuje mechaników pracujących dla Tesli. Strajk tej grupy pracowników rozpoczął się już w październiku ubiegłego roku. Pracownicy domagają się podpisania z firmą układu zbiorowego, który zagwarantowałby im lepsze warunki pracy, w tym między innymi wyższe wynagrodzenia oraz lepszą ochronę socjalną.

Na scenę konfliktu wkroczył również inny znaczący szwedzki związek zawodowy – Seko, reprezentujący pracowników zajmujących się instalacją oraz obsługą stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W geście solidarności z IF Metall, Seko zagroziło podjęciem działań strajkowych, które miałyby na celu zwiększenie presji na Teslę w kwestii zawarcia układu zbiorowego. Seko planuje rozpoczęcie swoich działań 4 marca, chyba że do tego czasu Tesla zgodzi się na podpisanie wymaganego porozumienia.

Gabriella Lavecchia, prezydent Seko, podkreśliła wagę tego konfliktu dla szwedzkiego modelu układów zbiorowych. „Walka, którą teraz podejmuje IF Metall, jest ważna dla całego szwedzkiego modelu układów zbiorowych,” powiedziała w oświadczeniu. Dodała również, że decyzja o wydaniu kolejnego zawiadomienia o sympatii i zwiększeniu presji na Teslę została podjęta w celu wsparcia tej właśnie walki.

Szwecja jest punktem zapalnym?

Ta eskalacja konfliktu pracowniczego w Tesli w Szwecji jest znacząca nie tylko dla samej firmy, ale również dla szerszego kontekstu relacji między pracodawcami a pracownikami w erze rosnącej popularności pojazdów elektrycznych. Związki zawodowe w Szwecji, znane ze swojej siły i wpływów, stawiają tutaj precedens, który może inspirować pracowników i ich reprezentantów w innych krajach do bardziej zdecydowanych działań w obronie swoich praw. Tesla, będąca liderem na rynku samochodów elektrycznych, stoi w obliczu wyzwania, które może mieć wpływ nie tylko na jej operacje w Szwecji, ale również na globalny obraz marki i relacje z pracownikami na innych rynkach.

źródło: reuters.com

Przeczytaj również