Niewiarygodny pech Roberta Kubicy! Skasowano jego świetny czas. Z których pól wystartują jutro Polacy?

To były niezwykle emocjonujące kwalifikacje 4. rundy Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC), 6 godzin Monzy. Robert Kubica pojechał kapitalne okrążenie, ale jego najlepszy czas został skasowany. Kierowca Prema ORLEN Team potem nie miał już warunków do wykręcenia tak dobrego rezultatu.

Pech Kubicy WEC
Podaj dalej

Fabryki zdeklasowane

Dość sensacyjnym triumfatorem czasówki został Romain Dumas, który prototypem Glickenhaus 007 LMH zdeklasował kierowców fabrycznych zespołów. Francuz złożył niesamowite 1:35,416 i sięgnął po pole position dla Glickenhaus Racing do 6h Monzy. Przewaga nad drugim czasem Brendona Hartleya z Toyoty wyniosła blisko sekundę (1:36,335)! Nicolas Lapierre zdołał umieścić Alpine A480 w czołowej trójce, gdy wykręcił 1:36,489.

Glickenhaus Dumas
fot. Glickenhaus Racing

Czwarty rezultat należał do kolejnego prototypu Toyoty, w którym najszybciej podróżował Kamui Kobayashi (1:36,919). Nieudany debiut w kwalifikacjach zaliczyły nowe, fabryczne Peugeoty 9X8. Prototyp z nr 94 zajął dopiero 5. lokatę za sprawą okrążenie Gustavo Menezesa (1:37,253). Drugi samochód Peugeota nie uzyskał rezultatu w decydującej części czasówki, ponieważ Mikkel Jensen spowodował czerwoną flagę.

Kubica jechał świetne kółko

Jak się okazało, miało to ogromne znaczenie dla zespołu Prema ORLEN Team i Roberta Kubicy. Najpierw Polak popisał się czwartym czasem (1:39,572), ale jego czas skasowano za przekroczenie limitów toru. W kolejnej próbie Polak poprawił się na 1:39,203, co stanowiło szósty rezultat. W przedostatniej próbie Kubica po dwóch sektorach poprawił się o 0,118 sekundy i zapowiadało się na świetny czas, ale trzeci sektor już nie był udany i Robert zjechał po nowe opony. Ostatnie kółko na nowym ogumieniu zostało przerwane przez wypadek Peugeota 9X8 Jensena.

Prema ORLEN Team 6h Monza
fot. Prema ORLEN Team

Ostatecznie Prema ORLEN Team zajął 3. miejsce w kategorii LMP2, a 6. wliczając ekipy LMP2 Pro/Am. Po pole position sięgnął zespół United Autosports USA po 1:38,403 Filipe Albuquerque. Polski zespół Inter Europol Competition po świetnym początku (tempo na P4) musiał zadowolić się 7. miejscem (10. wliczając LMP2 P/A). W tej sesji na torze nie było Jakub Śmiechowskiego, bo do rywalizacji wytypowano Estebana Gutierreza, który poskładał najlepsze okrążenie na poziomie 1:39,692.

Wyścig WEC, 6 godzin Monzy rozpocznie się jutro w niedzielę, 10 lipca o godz. 12:00 na Autodromo Internazionale di Monza.

6h Monza 2022 – wyniki kwalifikacji (czołówka)

6h Monza 2022 - kwalifikacje

Przeczytaj również