Może i bez Clarksona to nie to samo, ale Top Gear jako jedyny w historii dostał do testu mistrzowskie Subaru Colina McRae

Brytyjski program motoryzacyjny Top Gear od zawsze słynął z dostępu do nieosiągalnych dla wielu redakcji samochodów. Sezon 28 został zakończony spektakularnym przytupem dzięki testowi ikony rajdów.

Może i bez Clarksona to nie to samo, ale Top Gear jako jedyny w historii dostał do testu mistrzowskie Subaru Colina McRae
Podaj dalej

Choć kultowe telewizyjne show kilka lat temu straciło porywające trio Jeremy Clarkson/Richard Hammond/James May, to wciąż jest w stanie zaoferować unikatowe maszyny oraz genialne zdjęcia oraz montaż. Autorzy programu na zakończenie serii zdołali zrobić materiał o samochodzie, którego jeszcze nigdy nie mógł przetestować żaden dziennikarz.

Mowa o A-grupowym Subaru Impreza 555, czyli wyczynowej rajdówce, którą w 1995 r. Colin McRae i Derek Ringer sięgnęli po tytuł rajdowych mistrzów świata. Szczęśliwym prezenterem okazał się Chris Harris, który jest wielki miłośnikiem sportów motorowych i ma na koncie nawet starty w 24 godzinach Nurburgringu. Dziennikarz miał okazję autentycznie zaszaleć „subarakiem” na leśnym odcinku specjalnym.

Motywem przewodnim materiału był hołd dla Colina McRae, który w 2007 r. tragicznie zmarł w katastrofie helikoptera. Szkot znany był z wyjątkowo widowiskowej i szybkiej jazdy oraz spektakularnych wypadków. Śmiało można powiedzieć, że na przełomie wieków przyczynił się do masowej popularyzacji rajdów, czego efektem była m.in. znana seria gier komputerowych sygnowanych jego nazwiskiem. Poniżej kilka ciekawych ujęć z jego udziałem w Imprezie 555 (nazwa pochodziła od nazwy sponsora, producenta papierosów, który zgodnie z prawem nie może być już eksponowany na aucie).

Test legendarnego samochodu rajdowego był możliwy za zgodą rodzinny McRae, do której należy wyjątkowy egzemplarz z kultową tablicą rejestracyjną L555 BAT. Dla wielu kibiców jest to jeden ze świętych graali, a charakterystyczny dźwięk silnika boxer jest absolutnie niepodrabialny. Dokładnie tym nadwoziem Colin McRae posługiwał się do wygrania czterech rund WRC w latach 1994-1995. Zwiastun materiału można obejrzeć na wideo poniżej.

Ostatnie odcinki 28 sezonu Top Gear były bardzo łaskawe dla Chrisa Harrisa. Tydzień wcześniej wyemitowano odcinek, w którym miał możliwość elektrycznego łamacza rekordów, czyli Volkswagena ID. R, który zmierzył się na prostej z mocniejszym McLarenem 720S. Imponujący rezultat tego niesamowitego pojedynku przytaczaliśmy tutaj.

Widzowie nie ukrywają zachwytów nad wyjątkowym testem Top Gear, choć większość zgodnie przyznaje, że byliby w niebie, gdy taki materiał zrealizował wyrzucony z programu Jeremy Clarkson. Na powrót kontrowersyjnego prezentera nie ma jednak teraz żadnych szans, zwłaszcza po związaniu się z Amazonem i realizacji The Grand Tour.

Pełny fragment opisywanego odcinka o Subaru Impreza 555 i Colinie McRae możecie zobaczyć poniżej. Odcinek w polskiej wersji językowej od 14 marca 2020 r. będzie emitować dostępny w naszym kraju kanał BBC Brit.

https://www.facebook.com/mysubaruwrc/videos/577116526207104/?__xts__%5B0%5D=68.ARDQKRKL1vYuCVWQeSWq8oZEaMXZz0J9usMmZ-wiID6j42yRtDxiTWf6tYMW5ArP1IzUyHEMD2RCk6HpuTQ5OkP67W0Y77myFf7kUPuuUfXRxL41qgXlOV3pC7ACFmTkGXYO6LvUPDGLEQVlgazvAqHNmPdrq1nK5Fgy79KhVkRX8cJbX8uOemtKe0dRx9-5j3md2kc0hRuC6g2yG4Jj_tTT61e8FHvsbKxEqZqpRrxjDPD1ngIYHj8Ml9UpNWmZKAN-tdldtn5_IC5BKqo_s9Bfsk3tVOvG2l8GDGE-o15ioH1EauCyHbzAB1OiCpudgY5LLcTxP1wyEyAFAZrwIGGykl3PXT32gF20_xfl9a9obQtImmq9a3Jv7cfQ&__tn__=H-R

Przeczytaj również