Mistrzostwa Europy: Gwiazdor WRC urwał koło! Młodzi Polacy zaimponowali na najdłuższym dystansie

Aleksiej Łukjaniuk i Dmitrij Jeremiejew w Citroënie C3 R5 prowadzą po pierwszym etapie Rally Fafe Montelongo, 3. rundy Rajdowych Mistrzostw Europy. Rosjanie w sobotę wygrali na 6 z 9 odcinków specjalnych i pewnie zmierzają po zwycięstwo w imprezie. Załoga ORLEN Team, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Škoda Fabia Rally2 evo) zajmuje wysokie 3. miejsce w klasie ERC 1 Junior.

Mistrzostwa Europy: Gwiazdor WRC urwał koło! Młodzi Polacy zaimponowali na najdłuższym dystansie
Podaj dalej

W rzęsistym deszczu na slickach

Mistrzowie Polski ostatnią pętlę rozpoczęli na oponach typu slick, ale na najkrótszej próbie (6,92 km) w dzisiejszym harmonogramie OS Montim mocno padało i uzyskanie topowego czasu nie było możliwe. Zwycięstwem oesowym popisali się tam Iván Ares i David Vázquez Liste (Hyundai i20 R5).

Rally Fafe Ivan Ares

Jednak duet ORLEN Team wiedział, że ich opony Michelin na suchy asfalt odpłacą się na kolejnym odcinku – najdłuższym w rajdzie OS Anjos (14,13 km). Marczyk i Gospodarczyk sprawili sensację notując czwarty czas w klasyfikacji generalnej, tylko 8,4 sekundy za najszybszym Łukjaniukiem.

Miko potwierdził potencjał

Podobnie jak na OS4, młodzi Polacy minimalnie rozminęli się ze zwycięstwem oesowym w ERC 1 Junior, bowiem ustąpili tylko o 0,8 sekundy czeskiej załodze Erik Cais/Jindřiška Žáková (Ford Fiesta Rally2). Znakomita jazda zaowocowała nieoczekiwanym awansem na trzecie miejsce wśród juniorów. Awaria sinika Volkswagena Polo GTI R5 poskromiła liderów ERC 1 Junior, Olivera Solberga i Aarona Johnstona, którzy zwolnili też trzecie miejsce w generalce.

Rally Fafe Oliver Solberg

Ostatnia próba dzisiejszego etapu zakończyła się nieoczekiwanym sukcesem oesowym załogi Grégoire Munster/Louis Louka (Hyundai i20 R5). Tym samym luksembursko-belgijska ekipa odebrała o 2,6 sekundy prowadzenie w ERC 1 Junior hiszpańskiemu duetowi Efrén Llarena/Sara Fernández (Citroën C3 R5). Trzecią lokatę wśród juniorów utrzymują reprezentanci ORLEN Team. Marczyk z Gospodarczykiem tracą do 1. lokaty w klasie 21,4 sekundy.

Urwane koło

W klasyfikacji generalnej Aleksiej Łukjaniuk wypracował 38,3 sekundy przewagi nad Ivánem Aresem. Walka o drugie miejsce była jednak bardzo zacięta, bowiem sobotę z różnicą zaledwie 0,4 sekundy do Hiszpanów zakończyli wicemistrzowie Francji, Yoann Bonato i Benjamin Boulloud (Citroën C3 R5). Na ostatnim odcinku sobotniego etapu czwartą lokatę oddały gwiazdy z WRC. Craig Breen i Paul Nagle urwali koło w Hyundaiu i20 R5. Irlandczycy stracili kontrolę na plamie rozlanego oleju przez cywilny samochód.

Rally Fafe Alekisiej Łukjaniuk

Rally Fafe Montelongo 2020 – wyniki po 1. etapie

Rally Fafe wyniki po OS9

Rally Fafe Montelongo 2020 – wyniki po 1. etapie (tylko ERC 1 Junior)

Rally Fafe wyniki po OS9 (ERC 1 Junior)

Przeczytaj również