Kierowcy już oszaleli na punkcie tej nowej, taniej Dacii! Spala tak mało paliwa, że na stacji płaci się o połowę mniej pieniędzy

Wiele wskazuje na to, że inflacja częściowo wpłynęła na preferencje klientów salonów samochodowych. Ze wstępnych danych za styczeń z europejskiego rynku wynika, że hitem sprzedaży była nowa, tania Dacia. Jej ceny w Polsce zaczynają się już od 59 900 zł, a w wersji z LPG potrafi zużywać zaledwie 5,5 l autogazu na 100 km. To mocny argument w obliczu wysokich cen diesla i benzyny na stacjach.

Nowa Dacia Sandero 2022
Podaj dalej

Klienci w Europie wyraźnie zaczynają stawiać na auto tanie zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu. W Dacii dużą robotę robi zwłaszcza możliwość zamontowania fabrycznej instalacji LPG, która zużywa mniej więcej tyle samo autogazu co benzyny. Gdy widzimy, że LPG na stacjach jest 2 razy tańsze od benzyny, to wizualizacja obniżenia kosztów jazdy autem jest nad wyraz atrakcyjna.

Dacia Sandero 2023
fot. Dacia

W Dacii otwierają szampany

Podobnie jak w zeszłym roku, styczniowe wyniki rejestracji aut osobowych w Europie wygrała Dacia Sandero. Tym razem jednak odnotowała wzrost sprzedaży o 20 proc. do poziomu 19 346 egzemplarzy (wg Dataforce). Jak wskazuje raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy z tej puli zarejestrowali 746 szt. U nas w styczniu był to 6 najpopularniejszy model, po tym jak top5 zawładnęła Toyota.

Wracając do rynku europejskiego, nr 2 w styczniu okazał się Volkswagen T-Roc. Z liczba 16 723 rejestracji zanotował wzrost o 32 proc. względem poprzedniego stycznia. Zarazem był to najpopularniejszy SUV w Europie w ubiegłym miesiącu. Czołową trójkę skompletowała Toyota Yaris, której odnotowano 14 037 nowych rejestracji. To o ponad połowę więcej (+54 proc.) niż w styczniu 2022 r.

Volkswagen T-Roc 2022
fot. Volkswagen

Z pierwszego na siódme

Co ciekawe, najlepiej sprzedający się samochód w Europie w całym 2022 r., Peugeot 208 zaczął rok dużo słabiej. Po 19-procentowym spadku względem jeszcze zeszłego stycznia bestseller konercnu Stellantis zajął dopiero 7. miejsce. Więcej rejestracji odnotowały takie auta jak Volkswagen Tiguan, Toyota Yaris Cross i Renault Clio. W pierwszej dziesiątce po dwa modele miały tylko Dacia (oprócz Sandero jeszcze Duster), Volkswagen i Toyota.

Przeczytaj również