Zaświeciła się kontrolka silnika? Oto jak wyłączyć ją samemu w kilka chwil

Zaświeciła się kontrolka silnika? Oto jak wyłączyć ją samemu w kilka chwil

Zaświeciła się kontrolka silnika? Oto jak wyłączyć ją samemu w kilka chwil

Podaj dalej

Kontrolka diagnostyki silnika czyli po prostu „check engine” pojawia się w momencie, kiedy naszej jednostce coś dolega. Powodów może być oczywiście bardzo wiele, ale tym razem nie będziemy się na nich skupiać. Opiszemy natomiast co należy zrobić, aby samemu ją wyłączyć.

Nieprzerwanie od 2001 roku wszystkie modele samochodów homologowane na europejskim rynku muszą być bezwzględnie wyposażone w programy samodiagnozujące. Oznacza to, że prędzej czy później każdy kierowca zobaczy frustrującą kontrolkę.

Kontrolka check engine

Zapalona kontrolka silnika informuje nas, że układ samodiagnozujący w komputerze samochodu wykrył jakiś błąd. Najlepiej w takiej sytuacji udać się oczywiście do serwisu w którym specjaliści podłączą nasz pojazd do komputera, aby ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.

Patent jest prosty

Nie oznacza to jednak, że trzeba wszystko rzucić i w panice gnać do pierwszego lepszego mechanika. Jeśli mamy pewność, że z naszym samochodem wszystko jest w jak najlepszym porządku, możemy szybko pozbyć się niechcianego komunikatu. Co należy zrobić?

Wystarczy zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora na czas od 15 do 30 minut. Po tym czasie system ulega zresetowaniu i będzie się kalibrował ponownie, a komunikat zgaśnie. Jeśli jednak kontrolka zapali się ponownie, lepiej będzie odwiedzić serwis, aby nie dopuścić do poważniejszej awarii silnika. Przyczyn może być wiele, oto niektóre z nich:

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News