Wyjazdy w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zróbmy wszystko, aby wspólnie zadbać o swoje bezpieczeństwo

Wzmożony ruch na drogach, trudne warunki atmosferyczne – opady gęstego śniegu i deszcz, a do tego miejscami ujemne temperatury i gołoledź. To wszystko powoduje, że wyjazdy w okresie Świąt Bożego Narodzenia wymagają od kierowców wzmożonej ostrożności i rozwagi, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Szczególnie w czasie opadów śniegu, gdy służba drogowa łagodzi skutki zimy, utrzymując drogi zgodnie z określonymi standardami.

samochód zimą na biegu parkowanie
Podaj dalej

Pamiętajmy, że wybierając się w dłuższą trasę należy szczególnie poważnie wziąć pod uwagę niesprzyjające i zmienne zimowe warunki drogowe. Mogą one znacząco wydłużyć czas podróży. Dlatego właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kierujmy z głową, pamiętając, że droga hamowania na mokrej nawierzchni wydłuża się. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Ograniczenie dla ciężarówek

GDDKiA przypomina również, że okresie Świąt ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 25 i 26 grudnia, w godzinach od 8 do 22.

Pamiętajmy o odśnieżeniu samochodu, a świateł używajmy z głową

Niestety, nie wszyscy kierowcy stosują się do tych zasad. Wciąż zdarzają się tacy, którym do jazdy wystarczy odskrobanie ze szronu i lodu niewielkiej części przedniej szyby. Nie ściągają śnieżnej czapy z pojazdu, bo wychodzą z założenia, że przecież zwieje ją pęd powietrza. Taka sytuacja to zagrożenie dla innych uczestników ruchu i brak odpowiedzialności. Śnieg spadający z jadącego samochodu może doprowadzić do tragedii na drodze.  Zwłaszcza ze zmrożoną i bardzo ciężką masą.

Pamiętać należy również o odpowiednim oświetleniu pojazdu, dostosowanym do warunków na drodze. Kwestię tę reguluje Prawo o ruchu drogowym. O warunkach używania świateł przeczytamy w art. 30 i 51. Przypomnijmy, że kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. W warunkach normalnej przejrzystości powietrza można używać przednich świateł przeciwmgłowych jedynie na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi. – podaje GDDKiA.

Kierowco! Chcesz przejechać? Przepuść!

Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy pogotowie ratunkowe niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze czy jej zajeżdżanie, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.

źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Przeczytaj również