CO2 to problem
Liczby nie kłamią – aż 30% emisji CO2 w Unii Europejskiej pochodzi z sektora transportu, z czego 72% – z transportu drogowego. To daje do myślenia i pokazuje przed jak dużym wyzwaniem stanęli producenci samochodów. Unia Europejska za priorytet przyjęła monitorowanie producentów i sprawdzanie rzeczywistych wartości emisji CO2 w ich pojazdach. Dla tych którzy nie spełnią warunków przewidziano wysokie kary. Receptą na to jest oczywiście stopniowa elektryfikacja sektora motoryzacyjnego. I chociaż silniki spalinowe wciąż cieszą się ogromną popularnością, Volvo dalej utrzymuje, że od 2030 roku, niezależnie od rynku, z salonu będą wyjeżdżać tylko samochody elektryczne.
Udział w Godzinie dla Ziemi
Mało kto o tym wie, ale Volvo aktywnie uczestniczy w Godzinie dla Ziemi. Jest to globalne wydarzenie organizowane przez WWF w celu podnoszenia świadomości na temat zmian klimatycznych. Podczas tego eventu zakłady Volvo na całym świecie wyłączają na godzinę światła. To symbolizuje ich zaangażowanie w ograniczanie zużycia energii i wspieranie działań klimatycznych. Ta inicjatywa podkreśla znaczenie prostych działań w zmniejszaniu śladu węglowego i oszczędzaniu energii.
Raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju
Szwedzi regularnie publikują również szczegółowe raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju, przedstawiające cele, osiągnięcia i plany na przyszłość w zakresie ochrony środowiska. Raporty te obejmują szeroki zakres tematów, w tym redukcję śladu węglowego, efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój produktów. Coroczne raporty Volvo dotyczące zrównoważonego rozwoju podkreślają ich ciągłe wysiłki na rzecz poprawy wyników w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości działań.
Nagroda VEP
Od 1990 roku nagroda Volvo Environment Prize przyznawana jest za wybitne odkrycia naukowe i innowacje, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju środowiska. Ta prestiżowa nagroda podkreśla zaangażowanie Szwedów w promowanie i nagradzanie postępów w naukach o środowisku i zrównoważonym rozwoju. Co ciekawe, trzech laureatów VEP otrzymało później Nagrodę Nobla.
Volvo Eco Days, czyli koncepcja Volvo Car PGD Kraków
Kolejnym dowodem na to, że Volvo przykłada ogromną rolę do ekologii jest zaangażowanie szwedzkiej marki w wydarzenia lokalne. Znakomitym przykładem będzie tutaj Volvo Car PGD Kraków. W ubiegłym roku poza zachęcaniem klientów do poznania elektrycznych modeli Volvo XC 40 i Volvo C40, firma zadbała też o środowisko miejskie. Najpierw zamontowano na dachu pasiekę dla pszczół (tuż obok paneli fotowoltaicznych), a następnie zorganizowano ECO Days. Poprzez tę inicjatywę marka chce pomagać owadom, którym człowiek zawdzięcza produkcję aż 1/3 żywności.
Jak mówił Karol Darwin „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…”