Tak powstaje SUV Cupra Formentor. Co 69 sekund z linii produkcyjnej zjeżdża nowy samochód [WIDEO]

Cupra postanowiła przybliżyć nam produkcję najnowszej wersji sportowego crossovera Formentor. Krótki film hiszpańska marka uzupełnia o bardzo ciekawe liczby i fakty z linii produkcyjnej zakładu w Martorello w Katalonii. Bo to właśnie tam powstaje ten bestseller. Od wprowadzenia gamy modeli w 2020 r. Cupra wyprodukowała już ponad 347 000 egzemplarzy Formentora.

Cupra Formentor
Podaj dalej

Fabryka w Martorello jest trzecim co do wielkości zakładem produkcyjnym Grupy Volkswagen w Europie pod względem produkcji. Wraz ze zmodernizowaną Cuprą Leon, Formentor jest pierwszym modelem, który korzysta z ogromnej inwestycji polegającej na rozbudowie fabryki i przekształceniu jej w centrum elektromobilności w Hiszpanii. Od 2025 roku VW planuje bowiem produkować tu całą rodzinę nowych modeli elektrycznych.

Cupra przy produkcji swojego bestsellerowego crossovera wykorzystuje szereg innowacyjnych narzędzi. Chodzi m.in o uczenie maszynowe i zaawansowane systemy digitalizacji. Jedną z nowości jest Prufer Digital, czyli automatyczna stacja wyposażona w system specjalnego monitorowania. Sprawdza ona obecność, położenie i stan różnych części zamontowanych w pojeździe za pomocą ponad 60 jednoczesnych punktów kontroli skupionych na mechanice i instalacji elektrycznej.

W samym tylko Martorello w produkcję zmodernizowanych Formentorów i Leonów zaangażowanych jest ponad 4000 pracowników. Co ciekawe, co 69 sekund z linii produkcyjnej zjeżdża tu nowy samochód. Jednak w sumie w zakładzie pracuje dziś około 12 000 osób. W 2023 roku fabryka zwiększyła roczne moce produkcyjne o 21% do łącznie 443 443 samochodów. W najbliższej przyszłości na tej linii produkowany będzie także dostępny na rynku elektryczny samochód Volkswagen ID.2all. Z kolei pod koniec 2025 roku rozpocznie się tu produkcja jego bardziej sportowego brata – Cupra Raval.

Przeczytaj również