Sprawdź bezpłatnie światła w swoim samochodzie

W sobotę 18 listopada wszyscy chętni kierowcy będą mogli kolejny raz bezpłatnie sprawdzić światła w swoich samochodach. Jest to możliwe ze względu na trwającą akcję policji – „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”. Kampania ta jest niezwykle ważna, bowiem jej celem jest uczulenie kierowców na zagrożenia związane ze źle ustawionymi bądź niesprawnymi technicznie światłami. Ten aspekt szczególnie istotny jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki pogodowe skutecznie ograniczają widoczność na drodze.

światła
Podaj dalej

Gęste mgły, intensywne opady śniegu i deszczu i szybko zapadający zmrok – to główne powody, dla których wszyscy kierowcy jesienią i zimą powinni zachować szczególną ostrożność. W tym okresie dobrze jest zadbać o prawidłowy stan techniczny pojazdu. Zazwyczaj ogranicza się to tylko do wymiany opon na zimowe. To poważny błąd, bowiem oprócz odpowiedniego ogumienia, kierowcy powinni zadbać dodatkowo o inne elementy pojazdu. Bez wątpienia przyda się też wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który nie zamarznie w niskich temperaturach. Jednak przede wszystkim – sprawdzenie świateł.

Sprawdź bezpłatnie światła w swoim samochodzie

To, że światła w samochodzie są sprawne nie znaczy wcale, że działają dobrze. Ich prawidłowe działanie uwarunkowane jest kilkoma czynnikami. Jest to ogólny stan techniczny, właściwe ustawienie poziomu wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz emitowane natężenie. Tego wszystkiego nie da się sprawdzić samodzielnie (chyba, że pracujemy na stacji diagnostycznej). Dlatego właśnie wyżej wymienione elementy kierowcy w Polsce mogą sprawdzić całkowicie bezpłatnie w profesjonalnych stacjach kontroli pojazdów. Wszystko to w ramach prowadzonej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

Tam pracownicy dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim – fachową wiedzą. Mając na uwadze fakt, że w najbliższym czasie będzie można sprawdzić ustawienie świateł za darmo, grzechem byłoby z tej opcji nie skorzystać. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu.

Przypominamy, że sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych. Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. – przypomina policja.

Wykaz stacji biorących udział w akcji znajdziecie Państwo pod tym linkiem.

Policja będzie zwracać uwagę na światła

Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi. Dodatkowo może dojść do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie już niebawem patrole drogówki w całym kraju będą baczniej przyglądać się wszystkim pojazdom. Te auta, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A.

Przeczytaj również