Rekordowa kumulacja wykroczeń drogowych. Nawet nie dali mandatu - od razu pod sąd

Rekordowa kumulacja wykroczeń drogowych. Nawet nie dali mandatu - od razu pod sąd

policja mandat kierowców prawo kierowcy

Podaj dalej

Rawska drogówka zatrzymała kierującego oplem do kontroli. Mężczyzna był w stanie po użyciu alkoholu i bez uprawnień. Pojazd nie posiadał ubezpieczenia, badań technicznych i miał pękniętą szybę czołową. Kierujący odpowie za swoje czyny przed sądem.

2 marca 2023 roku po godzinie 17:00 policjanci ruchu drogowego patrolując teren powiatu, w Starej Wojskiej wyminęli się z oplem corsą i zauważyli pękniętą szybę czołową. Zawrócili za tym pojazdem i zatrzymali do kontroli drogowej.

W jej trakcie okazało się, że autem kieruje 62-letni mieszkaniec powiatu rawskiego, a pasażerem jest syn i synowa. Kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania, auto nie posiadało ubezpieczenia, od kilku lat pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, ponadto 62-latek ,,wydmuchał” 0,3 promila alkoholu.

Mężczyzna przyznał się, że dzień wcześniej świętował urodziny swojego syna i nie spodziewał się, że w jego organizmie może być jeszcze alkohol. Pojazd został odholowany na parking policyjny, natomiast kierujący odpowie za swoje czyny przed sądem.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News