HVO równie drogie jak olej napędowy premium
Paliwo HVO (hydrodrafinowany olej roślinny ) składa się z materiałów odpadowych, takich jak zużyte oleje kuchenne lub pozostałości tłuszczów. W czystej postaci (HVO100) zmniejsza emisję CO₂ pojazdów z silnikiem Diesla nawet o 90 procent w porównaniu z kopalnym olejem napędowym. Cena za litr będzie prawdopodobnie nawet o 20 centów wyższa niż w przypadku konwencjonalnego diesla B7. A zatem mniej więcej na poziomie tzw. diesla premium.
Do tej pory w Niemczech do konwencjonalnego oleju napędowego można było dodawać parafinowe oleje napędowe. Był tylko jeden warunek – produkt końcowy musiał spełniać normę paliwową dla oleju napędowego (DIN EN 590). Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem można je teraz oferować także w stężeniu 100%, jeśli spełniają normę DIN EN 15940.
Nowe rozporządzenie nakłada jednak także na operatorów stacji benzynowych obowiązek jednolitego informowania klientów, aby uniknąć uszkodzeń pojazdów na skutek nieprawidłowego zatankowania.
Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo
Sprawdź kompatybilność oleju napędowego HVO
Dalszy rozwój przyjaznych dla środowiska paliw do istniejących pojazdów jest ważnym krokiem w osiąganiu celów w zakresie ochrony klimatu. Producenci mają obecnie obowiązek projektowania nowych pojazdów przystosowanych do stosowania oleju napędowego na bazie oleju spożywczego oraz sprawdzania kompatybilności starszych modeli. – powiedział prezes ADAC Technology Karsten Schulze.
Aby móc zatankować jeden z nowych rodzajów paliwa, wymagana jest akceptacja producenta dla konkretnego modelu. Z badania ADAC przeprowadzonego na przełomie 2023/2024 roku wynika, że obecnie jedynie kilkanaście modeli samochodów zostało dopuszczonych przez producentów samochodów do stosowania HVO.
Czy podobny rodzaj paliwa pojawi się niebawem również w Polsce?
Obecnie można zakupić paliwo HVO na użytek własny, dostępny jest na jednej z baz paliwowych w Polsce. Jest droższe od tradycyjnego oleju napędowego, można jednak liczyć na to, że wraz z upowszechnieniem się surowca i ze wzrostem jego dostępności jego cena zacznie spadać. – czytamy na stronie PETROMEX.