Nowa Tesla Roadster będzie latać. Elon Musk potwierdził to na X

Nowa Tesla Roadster może latać – dokładnie taki wpis na X opublikował Elon Musk. Na pierwszy rzut oka wydaje się to nieprawdopodobne. Jednak wszystko nabiera sensu w momencie kiedy dowiadujemy się, że samochód powstaje we współpracy ze SpaceX.

Nowa Tesla Roadster będzie latać. Elon Musk potwierdził to na X
Podaj dalej

Tesla Roadster drugiej generacji została po raz pierwszy zaprezentowana w 2014 roku. Było to dokładnie dwa lata po wycofaniu z produkcji Roadstera pierwszej generacji. To było dekadę temu. Elon Musk potwierdził, że auto zostanie wprowadzone do produkcji w grudniu 2016 roku. Rok później Tesla nieoczekiwanie pokazała kolejny prototyp modelu, ogłaszając, że będzie on dostępny od 2020 r. W styczniu 2021 roku dyrektor generalny marki mówił, że zostanie ona przesunięta na 2022 rok. Następnie wrzesień 2022 przyniósł kolejne opóźnienie: do 2023 roku, a potem 2024. Jednak Roadstera jak nie było, tak nie ma.

Mając na uwadze wszystkie wspomniane wyżej opóźnienia przy wprowadzaniu nowej Tesli Roadster do produkcji, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Co jednak ciekawe, poznaliśmy już jej cenę. Tesla za Roadstera życzy sobie 250 000 dolarów. Klienci mogą już nawet zarezerwować pojazd za 50 000 dolarów: 5000 dolarów płatne w dniu rezerwacji i kolejne 45 000 dolarów w ciągu 10 dni.

Najszybsze auto na świecie

Ćwierć miliona dolarów to sporo, jednak pamiętajmy, że nowa Tesla Roadster ma być najszybszym samochodem na świecie – sprint od 0 do 100 km/h zajmie jej mniej niż sekundę. Elon Musk stwierdził jednak, że jest to najmniej interesująca z cech Roadstera. Na początku tego roku dyrektor generalny Tesli napisał na Twitterze, że firma zwiększa cele projektowe dotyczące tego modelu. „Nigdy nie będzie drugiego takiego samochodu, jeśli można to w ogóle nazwać samochodem. Współpraca Tesli i SpaceX ” – wyjaśnił na X.

 

Właściciele Tesli w Dolinie Krzemowej zapytali go, czy ten niezupełnie-samochód potrafi trochę latać, na co Musk odpowiedział niejednoznacznie, używając emoji ze zdziwionymi oczami. Teraz kontrowersyjny wizjoner potwierdził to wyraźnie w poście na X: „Nowa Tesla Roadster może latać ”, wprawiając wszystkich w osłupienie. I to by było na tyle. Nie dostaliśmy żadnych dalszych informacji o tym, jak wysoko, jak długo i jak szybko.

Roadster ma latać, Cybertruck miał pływać

Wiemy, że Tesla Roadster ma być wyposażona w pakiet SpaceX i specjalne silniki strumieniowe na zimne powietrze, które umożliwią jej latanie. Jeśli jednak potrafi latać tak samo, jak Cybertruck pływa, mamy wątpliwości co do jej możliwości w przestworzach. Musk powiedział kiedyś, że pickup będzie mógł służyć jako łódź, którą można przepłynąć co najmniej 100 metrów. Jeszcze tego nie widzieliśmy.

fot.: Tesla

Przeczytaj również