Kierował koparko – ładowarką, a teraz skończy w więzieniu? To co zrobił nie mieści się w głowie

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu przez policjantów kierowcy. Mężczyzna kierując koparko – ładowarką naruszył aż trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co więcej – nie stosował się do decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna już trzeci raz w tym roku został zatrzymany przez milickich policjantów w podobnych okolicznościach popełnienia tych samych przestępstw. Tym razem sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, który podejmie dalsze decyzje w sprawie nieodpowiedzialnego kierowcy. Grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Kierował koparko – ładowarką, a teraz skończy w więzieniu? To co zrobił nie mieści się w głowie
Podaj dalej

To nie był jego pierwszy raz…

W miniony wtorek w Miliczu policjanci zauważyli mężczyznę kierującego koparko-ładowarką. Jak się okazało, kierowca był już znany funkcjonariuszom. Z wiedzy mundurowych wynikało, że wobec kierującego trzykrotnie już został nałożony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym policjanci natychmiast zatrzymali pojazd i przystąpili do kontroli drogowej.

Ciężkim pojazdem kierował 61-letni mieszkaniec jednej z okolicznych miejscowości. W trakcie kontroli drogowej policjanci potwierdzili, że mężczyzna absolutnie nie powinien kierować tym pojazdem. Miał orzeczone w ostatnich dwóch latach przez sąd aż trzy zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto mundurowi potwierdzili, że kierując koparko-ładowarką nie stosował się do decyzji milickiego starosty powiatowego o cofnięciu mu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W związku z tym policjanci i tym razem uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę.

Kierował koparko – ładowarką mając 3 zakazy prowadzenia pojazdów

61-latek już trzeci raz w tym roku został zatrzymany przez milickich policjantów w podobnych okolicznościach. Ostatnie takie zatrzymanie zanotowano 8 października w Krośnicach. Wówczas mężczyzna prowadził osobowego Mercedesa, wcześniej zatrzymany był 12 maja, gdy po Miliczu jeździł także osobowym Mercedesem.

Sprawa i tym razem znajdzie swój finał w sądzie, gdzie mężczyzna kolejny już raz odpowie za przestępstwo popełnione za kierownicą pojazdu mechanicznego. Policjanci przypominają, że za naruszenie sądowego zakazu, w tym m. in. zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto zgodnie z art. 180a kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego wbrew decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat. Postępowanie jest w toku.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu?

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy, zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Warto o tym pamiętać.

Przeczytaj również