Kierowca próbował przekupić policjantów, gdy to nie poskutkowało, zaczął ich obrażać

„Zróbmy coś z tym tematem, a jutro nie pożałujesz” – takimi słowami 49-letni mieszkaniec Otwocka oferował policjantom korzyść za odstąpienie od interwencji. Chciał w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu. Gdy to nie przyniosło skutku, znieważył policjantów. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kierowca próbował przekupić policjantów, gdy to nie poskutkowało, zaczął ich obrażać
Podaj dalej

Jak podaje KPP w Otwocku, podczas nocnej służby policjanci Wydziału Ruchu Drogowego otwockiej komendy dostali zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy. Policjanci pilnie udali się na miejsce, gdzie zastali nietrzeźwego ujętego przez dwóch mężczyzn. Z relacji świadków wynikało, że pijany 49- latek spowodował kolizję, uderzając w prowadzony przez nich pojazd. Mężczyźni uniemożliwili mu dalszą jazdę i oczekiwali na Policję. Mundurowi od razu wyczuli od 49- letniego mieszkańca Otwocka silną woń alkoholu. Mężczyzna chciał uniknąć odpowiedzialności, obiecując policjantom korzyść majątkową w zamian za odstąpienie od interwencji. Gdy mundurowi wytłumaczyli 49- latkowi, że w ten sposób popełnia kolejne przestępstwo, ten zaczął zachowywać się arogancko. Wykrzykiwał obelgi w stronę funkcjonariuszy, kpiąc, że nie chcą jego pieniędzy. Tym samym popełnił kolejne przestępstwo, znieważenia funkcjonariuszy policji.

Mężczyzna w jeden wieczór spowodował kolizję, prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, znieważył policjantów i dopuścił się przestępstwa korupcyjnego. Następnego dnia, gdy wytrzeźwiał, okazał skruchę i przyznał się do winy. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sprawa nadzorowana jest przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku.

Apelujemy do kierowców o rozwagę i bezwzględny zakaz wsiadania za kierownicę po alkoholu czy narkotykach. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości alkoholu pogarsza zdolność do szybkich reakcji, co na drodze ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa samego kierującego, jak i innych uczestników ruchu.

Policja apeluje do kierowców

Policja apeluje i przypomina, że alkohol negatywnie wpływa na organizm człowieka prowadząc do utraty zdolności koncentracji oraz poczucia rzeczywistości. Powoduje wydłużenie czasu reakcji oraz zdolności oceny sytuacji. Pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego! Bądź rozsądny – pamiętaj, że Twój jeden błąd może kosztować kogoś zdrowie bądź życie!

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

źródło: KPP w Otwocku

Przeczytaj również