Mazda ma ogromny problem. Pilna akcja serwisowa dla 10 tys. aut

Mazda to bez wątpienia marka ciesząca się ogromną popularnością i zaufaniem klientów. Każdemu jednak może zdarzyć się wpadka. Tak jest właśnie w tym przypadku – w modelu CX-90 z 2024 r. występuje usterka, która może powodować samoczynne nagłe hamowanie. Japoński producent samochodów jest świadomy tego problemu, dlatego obecnie przeprowadza wycofanie samochodu ze względów bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych.

Mazda ma ogromny problem. Pilna akcja serwisowa dla 10 tys. aut
Podaj dalej

Ale co dokładnie sprawia, że crossover sam w sobie hamuje? Przyczyną problemu jest nieprawidłowe zaprogramowanie modułu sterującego pojazdu (VCM). Dlatego w celu rozwiązania usterki autoryzowani technicy Mazdy zaktualizują oprogramowanie tego komponentu. W ramach wycofania ze względów bezpieczeństwa bierze udział prawie 10 000 egzemplarzy (dokładniej 9914) modelu CX-90 2024. Szacowany odsetek usterek wynosi zaledwie jeden procent.

fot. Mazda

Mazda po raz pierwszy otrzymała informację o nagłym hamowaniu CX-90 2024 spoza Stanów Zjednoczonych na początku 2023 roku. Prawie pół roku później wprowadziła masową zmianę w programowaniu VCM. Jednak ostatecznie uznano, że aktualizacja była niewystarczająca, więc kilka miesięcy później firma zainstalowała nowe oprogramowanie.

W tym czasie producent samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni kontynuował analizę danych terenowych i testowanie oprogramowania VCM. W związku z tym na początku tego miesiąca Mazda podjęła decyzję o ściągnięciu wszystkich aut do serwisów. Na szczęście nie doszło do żadnych incydentów czy co gorsza wypadków związanych z wyżej wymienioną wadą w oprogramowaniu.

Przeczytaj również