Czy można stracić prawo jazdy prowadząc skuter wodny? Kodeks wykroczeń jest w tym temacie bardzo jasny

Wydawać by się mogło, że pływanie skuterem wodnym nie ma nic wspólnego z ruchem drogowym. A tu niespodzianka: za pływanie „na podwójnym gazie” można stracić prawo jazdy.

skuter wodny
Podaj dalej

Czy można stracić prawo jazdy na wodzie?

Picie alkoholu i pływanie po wodzie to nigdy nie jest dobre połączenie. Czasem można to przypłacić utratą prawa jazdy na samochód. Jeśli pojechaliście na wakacje samochodem i po kilku drinkach naszła Was myśl na wypożyczenie skutera wodnego, to możecie mieć problem z powrotem. Podczas kontroli na wodzie policja może odebrać uprawnienia do kierowania pojazdami. Dlaczego?

Okazuje się, że kodeks wykroczeń jest w tym temacie bardzo jasny. Osoba, która porusza się pod wpływem alkoholu pojazdem mechanicznym po lądzie, wodzie lub w powietrzu, podlega karze. To 500 zł mandatu lub grzywna. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu także utrata prawa jazdy.

Art. 87 Kodeksu karnego mówi jasno:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Wynika z niego jednoznacznie, że także na wodzie podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego należy być trzeźwym. Na utratę prawa jazdy naraża się więc każdy, kto po użyciu alkoholu (a więc nie tylko w stanie nietrzeźwości, który w polskim kodeksie zaczyna się od 0,5 promila) zdecyduje się poprowadzić pojazd wodny z silnikiem – może to być skuter wodny, motorówka czy jacht z silnikiem.

Takiej sankcji nie stosuje się wobec osób pływających tym, co silnika nie ma – np. jachtem bez silnika, rowerem wodnym czy kajakiem. Nie oznacza to jednak, że nie zostaną ukarane mandatem za takie zachowanie.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

 

Przeczytaj również