Ceny paliw dalej są bardzo wysokie i często się zmieniają. W jakich godzinach tankować, aby zapłacić mniej?

Ceny paliw na stacjach benzynowych nie dość, że są bardzo wysokie, to na dodatek zmieniają się często w ciągu dnia. Jednak jak informuje niemiecki ADAC, tankując w określonych godzinach można zaoszczędzić dużo pieniędzy.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Podaj dalej

Ceny na stacjach paliw wydają się kierowcom nieprzejrzyste. Kryje się za tym kalkulacja: koncerny naftowe starają się maksymalizować swoje zyski przy częstych wahaniach cen na stacjach benzynowych. Dziennikarze ADAC postanowili sprawdzić jak to właściwie działa. Podstawą ich kalkulacji były wszystkie zmiany cen na ponad 14 000 stacjach benzynowych w Niemczech w maju 2024 roku .

Paliwo drogie rano, tanie wieczorem

Według badania ADAC paliwo jest najdroższe rano. Po tym jak ceny na stacjach benzynowych w nocy utrzymują się na stałym poziomie przez dłuższy czas, od około godziny 6 rano następuje ich znaczny wzrost. Ten osiąga swój szczyt wkrótce po godzinie 7 rano. Wtedy właśnie ceny paliw są najwyższe w ciągu całego dnia.

Eksperci zaobserwowali, że chwilę później ceny paliw szybko spadają, by po godzinie 9:00 ponownie wzrosnąć. W miarę upływu dnia maleją z kolejnymi szczytami w okolicach godzin 10:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:00 i 21:00. Od godziny 22:00 ceny benzyny i oleju napędowego premium  wracają do poziomu nocnego, który jest stosunkowo stabilny i nieco powyżej średniej dziennej.

Po przeanalizowaniu zebranych informacji okazało się, że średnie ceny paliw są najniższe w godzinach 19:00–20:00. Okres pomiędzy 21:00 a 22:00 jest prawie tak samo przystępny, jednak jest już odrobinę drożej. Nawet między 17:00 a 18:00 ceny na stacjach benzynowych są już stosunkowo niskie.

Zmniejsz koszty paliwa poprzez synchronizację

Z oceny ADAC wynika, że każdy, kto tankuje we właściwym czasie i na taniej stacji, nie tylko oszczędza dużo pieniędzy , ale także wzmacnia konkurencję na rynku paliw. W maju 2024 r. średnia różnica cen między najdroższym czasem tankowania tuż po godzinie 7:00 a najtańszym czasem tankowania tuż przed godziną 20:00 wyniosła średnio 6,4 centa (2,77 zł) za litr w przypadku samochodów benzynowych i średnio 7,3 centa (3,16 zł) za litr w przypadku samochodów z silnikiem Diesla. Przy napełnieniu zbiornika o pojemności 50 litrów oznacza to oszczędność aż do 3,65 euro (15,84 zł) – wystarczy wybrać odpowiedni czas.

Przeczytaj również