Paliwa od jutra będą tańsze. Ile zapłacą kierowcy na stacjach?

Paliwa a końcu będą tańsze – na tę informację z pewnością czekało wielu kierowców w całej Polsce. Ceny paliw na stacjach w dniach 10-15 czerwca będą spadać od 3 do 6 groszy na litrze – przewidują eksperci Reflexu. Ich zdaniem na spadek cen wpływ miała m.in. decyzja OPEC+.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Podaj dalej

Jak wskazano w piątkowym komunikacie Reflexu, obecnie ceny paliw w Polsce wynoszą:

  • PB 95 – 6,50 zł/l (-4 gr/l),
  • PB – 98 7,23 zł/l (-2 gr/l),
  • Diesel – 6,49 zł/l (-4 gr/l)
  • Autogaz – 2,72 zł/l (-2 gr/l).

W ogłoszeniu podkreślono, że pierwszy raz od września ub. r. średnia cena paliwa Pb95 przekroczyła średnią cenę diesla na stacjach. Analitycy zwrócili uwagę, że na części stacji olej napędowy pozostaje dalej droższy od Pb 95. Zgodnie z wyliczeniem Reflexu w porównaniu do zeszłego roku, za benzynę Pb98 i ON płacimy odpowiednio o 13 i 36 groszy więcej na litrze. Z kolei benzyna Pb95 i autogaz kosztują odpowiednio o 1 i 20 groszy mniej za litr.

Decyzja OPEC+ kluczowa

Jak podaje PAP, w publikacji wyjaśniono, że w ubiegłą niedzielę grupa OPEC+ zdecydowała, że dobrowolne dodatkowe ograniczenia w produkcji ropy, wielkości 2,2 mln za baryłkę dziennie, które obowiązują od stycznia br. Zostaną one przedłużone do końca września. Od września 9 krajów OPEC+ będzie systematycznie zwiększać produkcję średnio o ok. 180 tys. baryłek miesięcznie w okresie październik – grudzień br., a następnie 213 tys. baryłek miesięcznie od stycznia do września 2025 r.

Jak podaje portal spidersweb, Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że ogłoszenie przez OPEC+ zwiększenia produkcji ropy naftowej wpłynie na obniżenie ceny tego surowca „w krótkim okresie”. Już na drugi dzień po spotkaniu kartelu ropa potaniała o prawie 4 procent. Ropa taniała także we wtorek, ale potem nastąpiła lekka korekta i w czwartek po południu za baryłkę Brent płacono około 79 dol.

Ekonomiści PIE uważają, że „polski rynek paliw może dzięki temu spodziewać się kontynuacji przecen”. Instytut wskazuje, że W maju według Eurostatu odnotowano spadki cen na stacjach, a benzyna i olej napędowy potaniały o ok. 10 groszy na litrze. PIE ocenia, że w czerwcu ten trend spadkowy będzie kontynuowany.

Przeczytaj również