Żółte kontrolki samochodu z kluczykiem i kluczem. Kierowcy czasem je mylą, a nie powinni

Żółte kontrolki samochodu z kluczykiem i kluczem. Kierowcy czasem je mylą, a nie powinni

żółta kontrolka z kluczem i kluczykiem łatwo je pomylić

Podaj dalej

Zapalenie się żółtej kontrolki nie zawsze zwiastuje konieczność wizyty u mechanika, ale ze względu na ilość funkcji w dzisiejszych samochodach, informacja, jaką przekazuje możne zapobiec poważnej awarii. Wszystko dlatego, że kontrolki w tym kolorze pełnią funkcę informacyjno-ostrzegawczą.

Czy żółte kontrolki samochodu z kluczykiem lub kłódką powinny wzmóc czujność kierowcy?

Żółta kontrolka samochodu z małym kluczykiem do drzwi i samochodu z kluczem to kontrolki, które łatwo można pomylić. O ile kontrolki samochodu z kłódką i z kluczykiem oznaczają to samo, to ta z kluczem francuskim zwiastuje zupełnie inne przyczyny awarii. Pierwsze z nich są stosowane zamiennie, w różnych markach samochodu. Co oznaczają, gdy pojawią się na desce rozdzielczej?

Jeżeli samochód nie odpala i pracuje jedynie rozrusznik, fakt pojawienia się żółtej kontrolki z kluczykiem lub kłódką może być informacją o awarii w układzie immobilizera. Czym jest immobilizer w samochodzie?

W skrócie to system, który zabezpiecza samochód przed kradzieżą. Działa w ten sposób, że blokuje układ zapłonowy lub komputer sterujący jego pracą. Immobilizer w samochodzie zazwyczaj składa się z dwóch części: transpondera (nadajnika) wbudowanego w obudowę kluczyka oraz centralki (odbiornika), który ukryto w aucie. Dlaczego na desce rozdzielczej pojawiają się te kontrolki ostrzegawcze?

immobilizer kontrolki ostrzegawcze

Przyczyn może być wiele, od rozkodowanego kluczyka, po awarię odbiornika lub po prostu zużytą baterię w kluczyku. Aby rozwikłać tę zagadkę najlepiej zacząć od sprawdzenia baterii w kluczyku i w razie potrzeby ją wymienić. Jeśli nic się nie zmienia, warto sprawdzić, czy samochód można uruchomić zapasowym kluczykiem. Gdyby się udało, oznacza to, że przyczyną awarii jest nadajnik. Trzecią opcją jest awaria centralki, która odczytuje sygnał z nadajnika.

Warto wiedzieć, że niektórych modelach samochodów, po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, kontrolka samochodu z kluczykiem miga na czerwono. Tu nie ma powodu do obaw, bo to oznacza, że immobilizer działa prawidłowo.

zolka kontrolka z kluczem

Żółty samochód z kluczem- co oznacza, gdy pojawi się na desce rozdzielczej?

Wymieniono powyżej żółta kontrolka samochodu z kluczem, pojawia się przeważnie w dwóch sytuacjach: gdy samochód jedzie na niskich obrotach lub gdy dynamicznie przyspiesza. Kierowca dodatkowo może odczuwać spadek obrotów i mocy silnika, co oznacza przejście w tryb awaryjny.

Przyczyn tej sytuacji może być wiele, wśród najczęściej wymienianych są:

  • zapchany DPF
  • usterka przepływomierza
  • awaria zaworu EGR
  • usterka świec żarowych w przypadku silników diesla
  • niesprawność czujnika wałka rozrządu lub wału korbowego

Ze względu na to, że przyczyn może być wiele, a kierowca nie może sam ich zdiagnozować i naprawić powinien udać się do warsztatu. Tam z pomocą komputera z oprogramowaniem do diagnostyki precyzyjnie ustali przyczynę pojawienia się kontrolki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News