Zaczął działać system e-Toll, więc skarbówka wypuszcza patrole. Dostaniesz mandat, bez zatrzymywania samochodu

Zaczął działać system e-Toll, więc skarbówka wypuszcza patrole. Dostaniesz mandat, bez zatrzymywania samochodu

korki kierowcy autostrada pobór opłat e-Toll

Podaj dalej

Na polskich autostradach zaczął działać system e-Toll, co to oznacza dla kierowców? Oprócz tego, że mogą płacić za autostradę korzystając z aplikacji, w przypadku braku opłaty, kierowców czeka niemiła niespodzianka.

Flota skarbówki rusza na autostrady

Jak informują media, flota skarbówki powiększy się o ponad 100 nowych radiowozów. Zakupy mają związek z nowym Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej. Nowe auta będą patrolować polskie autostrady, by kontrolować i wyłapywać kierowców, którzy za przejazd nie zapłacą.

Radiowozy skarbówki, można będzie rozpoznać po charakterystycznym module na dachu. Zawiera on nowoczesny zestawy kamer „Vitronic Enforcement Bar”. Belka kontrolna, posłuży nie tylko do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Potrafi również zidentyfikować kategorię danego samochodu, co pozwoli ocenić, czy opłata została uiszczona prawidłowo.

To oznacza, że kierowcy ciężarówek, nie przekombinują z opłatą, kupując bilet za zwykłą osobówkę. Radiowóz skarbówki rozpoznaje przyczepy i naczepy. Pierwsze z nich, trafią na autostrady już 1 lipca.

nowy-system-oplat-eToll
Autostrada A2, fot. Radio Łódź

Kontrole opłat  e-Toll, bez zatrzymywania się i 24h na dobę

Pojazdy skarbówki kontrolujące drogi, będą to mogły robić podczas jazdy, co oznacza, że skanowanie przejeżdżających obok samochodów, będzie się odbywać podczas ruchu. To był jeden z głównych wymogów skarbówki, w ramach organizowanego przetargu.

„dostarczone pojazdy mogły kontrolować przejeżdżające, mijane lub wyprzedzane pojazdy bez ich zatrzymywania i wykrywać sytuacje mogące stanowić naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej, a następnie przekazywać dane do innych modułów Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS”.

Dostawca, firma Vitronic, zapewnia, że ich produkt jest skuteczny w 98 % i działa przy prędkościach do 250 km/h. Skarbówka planuje zakup ponad 100 samochodów, z czego 70 stanowią dostawcze Fordy Transit connect, a 32 nieoznakowane Fordy focusy. Patrole na autostradach, będą trwać 24 godziny na dobę.

autostrada pobór opłat e-Toll

Mandat za niewykupiony bilet

Nowy system e-Toll powstał z myślą, o usprawnieniu przejazdu płatnymi odcinkami autostrad. Jak wiadomo, latem gdy kierowcy sporo podróżują przemieszczając się na zasłużone wakacje, na bramkach tworzą się wielokilometrowe korki. W związku z tym e-Toll dla wielu kierowców, stanowi świetne rozwiązanie.

W związku z tym, kiedy opłacą bilet w aplikacji mogą przejechać oznaczonym, prawym skrajnym pasem, bez zatrzymywania się na bramkach. Należy pamiętać, że nie można na nich już kupić tradycyjnego biletu.
Na razie z systemu nie muszą korzystać kierowcy osobówek, którzy po staremu mogą korzystać z klasycznych bramek .
Brak opłaty za przejazd autostradą grozi mandatem, a dokładnie wezwaniem do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności wynosi 14 dni, a mandat – 500 zł. Jeżeli kierowca zapłaci w ciągu 7 dni , od daty doręczenia, kwota mandatu zostanie obniżona do 400 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News