Wykrzyknik w kontrolce może znaczyć wiele- zwłaszcza w żółtym trójkącie. Dobrze wiedzieć, z czym masz co czynienia

Wykrzyknik w kontrolce może znaczyć wiele- zwłaszcza w żółtym trójkącie. Dobrze wiedzieć, z czym masz co czynienia

zoltka kontrola wykrzyknik w kółku full

Podaj dalej

Nowoczesne samochody naszpikowane technologiami coraz częściej przypominają jeżdżący komputer, w którym wstępną przyczynę usterki odgadniesz po kontrolce pojawiającej się na panelu wskaźników. Problem w tym, że zależnie od samochodu ich znaczenie może być różne. Tak jest z kontrolką, która zawiera żółty znak wykrzyknika.

Żółty wykrzyknik w trójkącie- czy warto się nim martwić?

Im więcej systemów w samochodzie, tym więcej powiadomień. W gąszczu kontrolek idzie się zgubić, zwłaszcza w najnowszych samochodach. Jedno jest pewne- lepiej ich nie lekceważyć.

Żółty kolor na panelu wskaźników samochodów zazwyczaj informuje o konieczności dokonania diagnostyki lub fachowej naprawy u mechanika. Co powinno oznaczać, że ryzyko poważnej awarii nie jest duże.

Istnieje wiele wariacji kontrolki z żółtym wykrzyknikiem, ale najczęściej zobaczysz go w duecie z żółtym trójkątem lub kółkiem. Co najczęściej oznacza?

Żółta kontrolka z wykrzyknikiem
AdobeiStock

W zależności od modelu samochodu, znaczenie żółtej kontrolki z wykrzyknikiem może być różne. Ten symbol najczęściej oznacza, że w samochodzie doszło do awarii systemów bezpieczeństwa lub wsparcia kierowcy np. czujników parkowania, lub ciśnienia w oponach. To pozwala na kontynuację jazdy, ale najlepiej zasięgnąć porady u mechanika. Błąd na panelu wskaźników wynika czasem z błędów ludzkich tj. zły montaż elementu lub jego zabrudzenie.

Żółta kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie, dodatkowo otoczona strzałką, sygnalizuje problem z systemem ESP. Ponadto można ją zobaczyć po wymianie akumulatora lub gdy się rozładuje po długim postoju auta. Jeżeli nie zniknie w trakcie jazdy, nie zwlekaj z wizytą u mechanika.

zolty trojkat z wykrzyknikiemw kontrolce
fot.www.maxbimmer.pl

Wykrzyknik w kontrolce wraz z komunikatem może zapowiadać poważny problem

Wbrew pozorom, żółtej kontrolce z wykrzyknikiem mogą towarzyszyć problemy z żarówkami, zasilaniem, układem elektrycznym, a nawet skrzynią biegów.

W nowszych samochodach diagnoza bywa łatwiejsza, bo wykrzyknik pojawia się wraz z komunikatem np. o spalonej żarówce.
Sygnalizowanie problemów z automatyczną skrzynią biegów wygląda podobnie. Na panelu wskaźników widać wówczas wykrzyknik w trójkącie lub wewnątrz koła zębatego. Takiego sygnału nie powinieneś ignorować, bo skutki będą tragiczne dla twojego portfela.

Tego komunikatu nie należy ignorować i jeśli to możliwe, udać się do najbliższego warsztatu na diagnostykę. Może to być mało znaczący błąd czujnika lub zwiastun poważnej awarii, której zaniedbanie może być bardzo kosztowne w skutkach.

Jeżeli posiadasz w swoim samochodzie system start stop, to musisz pamiętać, że trójkąt z wykrzyknikiem otoczony strzałką w żółtej kontrolce, to niekoniecznie początek problemów.

Zobaczysz go wówczas gdy system się deaktywuje, co zwykle ma miejsce, gdy na zewnątrz jest mroź, wewnątrz auta pracuje klimatyzacja albo akumulator cierpi na niedobór prądu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News