Wyciąłeś filtr DPF? Sprawdź jaki olej powinieneś stosować

Filtr cząstek stałych, czyli DPF to prawdziwa zmora kierowców, dlatego decydują się na jego usunięcie. Czy taka decyzja ma wpływ na olej, jaki stosuje się w silniku? Oto co powinieneś wiedzieć.

olej do silnika freepik
Podaj dalej

Wycięty DPF ma wpływ na stosowany olej?

DPF powinien się znaleźć w każdym samochodzie z silnikiem diesla. Dla kierowców to prawdziwa zmora, bo jazda na krótkich dystansach dieslem nie pozwala na skuteczne wypalanie filtra. To w rezultacie może skutkować kosztowną awarią.

Według przepisów usuwanie filtra DPF nie jest zgodne z prawem, bo poziom emisji spalin nie osiąga wartości dopuszczonej przez normy Euro. Jeśli jednak zdecydowałeś się na usunięcie filtra cząstek stałych, powinieneś wiedzieć w jak dobrać olej do silnika.

olej w silniku a dpf
Freepik

Jaki olej powinieneś stosować?

Czy właściciel diesla, powinien zmienić olej po usunięciu filtra cząstek stałych? Faktem jest, że niezależnie od tego czy silnik jest w pełni szczelny, czy nie, w komorze spalania zawsze znajdzie się odrobina oleju.

W starciu z mieszanką paliwowo-powietrzną powstaje wówczas popiół, który trafia do układu wydechowego i osadza się w filtrze DPF. Dlatego w trosce o dłuższą żywotność filtra, mechanicy zalecają właścicielom diesli, by stosowali oleje nisko popiołowe. Co, jeśli w samochodzie filtra już nie ma?

Kierowcy mogą zrezygnować z droższego wariantu, jaki jest olej nisko popiołowy. Najważniejsze jest jednak, by smarowidło do silnika  spełniało normy w kwestii klasy lepkości i parametrów pracy, które określa producent silnika. Tak naprawdę jednak zmiana rodzaju oleju nie jest koniecznością.

olej do silnika freepik
Freepik

Olej nisko popiołowy dobry nie tylko do diesla i DPF

Warto wiedzieć, że silnik diesla z filtrem DPF to ważny powód by stosować olej nisko popiołowy ale z powodzeniem sprawdzi się w innych.
Sprawdzi się doskonale w doładowanych czy wolnossących benzyniakach oraz autach z instalacją LPG. Fakt, że nie posiadasz filtra DPF w samochodzie, nie ma znaczenia podczas wyboru oleju do silnika.

Przeczytaj również