W jeden dzień lawina mandatów na autostradzie A4. Powód? Ignorowanie znaku B-26

Policja oraz ITD potrafią zaskoczyć kierowców, a wówczas ilość wystawionych mandatów znacznie wzrasta. Tak było podczas ostatniej kontroli, która miała miejsce na autostradzie A4. Pod lupę trafili kierowcy ignorujący znak B-26.

wystawienie mandatów
Podaj dalej

Wystarczyła jedna akcja, by posypała się lawina mandatów

Inspektorzy ITD wzięli pod lupę kierowców ciężarówek, podróżujących dolnośląską autostradą A4, co skończyło wystawieniem mandatów. Egzekwowanie przepisów dotyczących zakazu wyprzedzania, to pięta achillesowa kierowców ciężarówek, którzy często o nim zapominają.

Dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego uzbrojeni w nieoznakowane radiowozy postanowili przypomnieć kierowcom ciężarówek znaczenie znaku B-26.

Jak nie trudno się domyślić akcja ITD była sporym zaskoczeniem, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Kamery inspektorów zebrały solidne żniwo. W efekcie wystawiono 22 kierowców ciężarówek, co jest sporą liczbą, biorąc pod uwagę, że akcja miała miejsce jedynie na dolnośląskich odcinku autostrady A4.

Przy okazji inspektorzy ITD odkryli, że jeden z kierowców prowadził ciężarówkę bez obowiązkowej karty kierowcy, która winna być włożona do tachografu. Ponadto dwóch innych straciło dowód rejestracyjny, po tym, jak stwierdzono liczne usterki techniczne.

W rezultacie kontroli ITD wobec pięciu przedsiębiorców wszczęto postępowanie administracyjne.

itd wystawienie mandatow zakaz wyprzedzania
ITD

Ignorowanie znaku B-26 to mandat 500 zł i 6 punktów karnych

Od jakiegoś czasu trwa debata nad ograniczeniem wyprzedzania dla ciężarówek na wszystkich drogach, ale Ministerstwo Infrastruktury nie ulega presji polityków.

Prawda jest jednak taka, że ten manewr potrafi trwać nawet dobre kilka minut i ciągnąc się kilometrami. Nieumiejętne wyprzedzanie na odcinku autostrady o dwóch pasach ruchu ma wpływ na zmniejszenie płynności ruchu na drodze.

Takie zachowanie kierowcy samochodu ciężarowego jest wykroczeniem. Dlatego też na niektórych odcinkach obowiązuje zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe, które jest zabronione znakiem B-26.

Od pewnego czasu w ramach walki z blokowaniem ruchu na autostradach, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadziła nowe zakazy na wielu odcinkach.

Kierowcy ciężarówek będą karani za wyprzedzanie na zakazie, blokowanie ruchu przez bardzo długie wyprzedzanie albo przekraczanie dozwolonej prędkości. W rezultacie mogą otrzymać mandat do 500 zł i 6 punktów karnych.

Gdzie obecnie kierowcy mogą się spodziewać znaku B-26? Listę odcinków z zakazem wyprzedzania znajdziesz poniżej.

mandat urzad skarbowy

Lista odcinków autostrad, na których obowiązuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

  1. Autostrada A1: Województwo łódzkie: na obu jezdniach na wysokości Miejsc Obsługi Podróżnych Głowno i Wiśniowa Góra, na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z organizacją ruchu 2+2, czyli Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica woj. Łódzkiego i śląskiego
  2. Autostrada A2. województwo łódzkie i mazowieckie: na obu jezdniach na odcinku Łódź – Warszawa
  3. Autostrada A4: województwo opolskie: pomiędzy węzłami Brzeg i Strzelce Opolskie w obu kierunkach. Województwo dolnośląskie: pomiędzy Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim (z przerwami) na wzniesieniach przy węźle Legnickie Pole  i Lubiatów pomiędzy węzłami Kostomłoty i Gościsław na obu jezdniach, na jezdni północnej pomiędzy węzłami Udanin i Budziszów. Odcinek w  województwie śląskim: pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa w obu kierunkach. Województwo małopolskie: od węzła Balice do węzła Brzesko.
  4. Autostrada A6: województwo zachodniopomorskie: pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy w obu kierunkach
  5. Autostrada A8 – Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Województwo dolnośląskie: między węzłami Wrocław Północ i Psie Pole w obu kierunkach

Przeczytaj również