Ujawniono najbardziej i najmniej niezawodne samochody na drogach. Dacia lepsza od Porsche

Ujawniono najbardziej i najmniej niezawodne samochody na drogach. Dacia lepsza od Porsche

niezawodne samochody  Audi Dacia Lexus

Podaj dalej

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 16 tys. kierowców ujawniają jakie samochody są najbardziej i najmniej niezawodne. Wynik, jaki uzyskała Dacia,  potwierdza, że wysoka cena nie zawsze jest gwarancją niezawodności.

Lexus i Dacia to najbardziej niezawodne marki

Lista najbardziej i najmniej niezawodnych samochodów powstała w wyniku ankiety konsumenckiej przeprowadzonej przez What Car? Publikacja zawiera oceny 178 samochodów 30 producentów. Oceny dokonywało 16 tys. kierowców, których samochody są nowe albo mają do 5 lat.

Analizując prawie nowe samochody i te w wieku do pięciu lat, tylko 6 modeli uzyskało maksymalne 100% punktów. Były to najnowsze Audi TT, Mazda CX-3, Mini Convertible i Mitsubishi Eclipse Cross oraz poprzednia generacja Dacia Sandero i Honda HR-V.

Biorąc pod uwagę maksymalną ogólną ocenę producentów, za najbardziej wiarygodnego producenta uchodzi Lexus. Żaden z jego samochodów nie uzyskał, mniej niż 98,4 punktów.

Na kolejnych miejscach uplasowała się budżetowa rumuńska Dacia, która uzyskała świetny wynik 97,3 pkt oraz japoński producent Suzuki, który zyskał ocenę 97,1 pkt.

Jak pisze redakcja What Car? czytelnicy twierdzą, że Dacia to niezawodność. W żadnym samochodzie  nie wystąpiła ani jedna usterka. Dwie trzecie właścicieli Sandero stwierdziło, że to największa zaleta tego samochodu.

Audi TT S

Kierowcy ujawnili, że najdroższe samochody wcale nie są najlepsze

Na drugim końcu skali, w czołówce najmniej niezawodnych znalazły się samochody marek Land Rover i Fiat, które osiągnęły najniższe noty, odpowiednio 82 i 82,5%.

Najniższy wynik w tej grupie uzyskały luksusowe SUV-y ze średnią oceną 88,8. Porsche Macan przeciwstawiło się temu trendowi z oceną 97,9 %, podczas gdy Land Rover Discovery uzyskał najniższą ocenę 72,1.

Patrząc na poszczególne sektory, BMW serii 1 uzyskał najwyższą notę wśród samochodów rodzinnych, uzyskują notę 97,7%. Kierowcy uznali, że Nissan Leaf jest najbardziej niezawodnym samochodem elektrycznym (ocena 98,6%).  Skoda Superb to najlepszy model dla dyrektorów (ocena 99,2%).

Dzięki badaniu redakcji What a Car? dowiedzieliśmy się, jak wygląda obecnie jakość wykonania samochodów. W ankiecie zapytano bowiem 16 328 właścicieli samochodów, czy ich samochód zepsuł się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeśli tak, to jak długo trwały naprawy i ile kosztowały.

W ujęciu procentowym, 20% kierowców doświadczyło usterki, a 85% z nich naprawiono za darmo. Jak widać, wyniki ankiety nie pozostawiają złudzeń. Wysoka cena samochodu nie jest zawsze grawancją niezawodności, ponieważ niektóre z najtańszych samochodów są w czołówce najbardziej niezawodnych.

Fakt, że Dacia wypada lepiej od luksusowych marek, nie świadczy na ich korzyść.

Nissan-Leaf-2021 fot. Nissan

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News