Trzeba włączać kierunkowskaz na pasie do skrętu czy nie? Kierowcy tego nie wiedzą

Trzeba włączać kierunkowskaz na pasie do skrętu czy nie? Kierowcy tego nie wiedzą

kierunkowskaz na pasie do skrętu tak czy nie kierowcy nie wiedzą

Podaj dalej

Kierowcy często uważają, że wjazd na pas do skrętu nie obliguje ich do włączania kierunkowskazu. Skoro stoją na pasie do skrętu, to przecież wszyscy widzą, że zamierzają skręcić. Zatem trzeba włączać kierunkowskaz na pasie do skrętu, czy nie?

Kierowcy tego nie wiedzą

Znak poziomy informujący o pasie z możliwością jazdy tylko w jednym kierunku, jednoznacznie wskazuje, w jaką stronę chcą jechać kierowcy.

Czy w takiej sytuacji muszą włączyć kierunkowskaz, skoro każdy uczestnik ruchu wie, jakie mają zamiary? Wydaje się, że to pytanie jest nieco dziwne, skoro przepisy wskazują jednoznaczną odpowiedź.

Niestety niektórzy kierowcy lubią utrudniać sobie życie, w związku z tym wyjaśniamy.

kierunkowskaz na pasie do skrętu tak czy nie kierowcy nie wiedzą
Foto: ZDM Warszawa

Kierunkowskaz na pasie do skrętu jest obowiązkowy

Odpowiedź na to pytanie każdy kierowca znajdzie w zbiorze przepisów, które powinien znać na pamięć. Zakładając, że zdał egzamin na prawo jazdy. Zapisano ją w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru- art. 22 pkt. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przepis jednoznacznie nakłada na kierującego obowiązek wyraźnego i odpowiednio wczesnego sygnalizowania manewrów wykonywanych na drodze. W związku z tym, że nie przewiduje konkretnych przypadków stosowania tej zasady, dotyczy wszystkich sytuacji drogowych- w tym jazdy po pasie do skrętu.

Sygnalizowanie manewrów jest koniecznością, która przydaje się wszystkim użytkownikom drogi, bo informuje ich o zamiarach kierowcy prowadzącego dany samochód.

Kierunkowskaz albo mandat

Za brak kierunkowskazu podczas manewru skrętu (włączając w to pas do skrętu), kierowca może otrzymać mandat na kwotę 200 zł oraz 2 punkty karne.

Dyskusja z policjantem w tym przypadku jest skazana na porażkę. Obojętne jak sensowny wydaje ci się kierunkowskaz, na pasie do skrętu musisz go używać. Przepisy są w tym przypadku jednoznaczne, a kierowca nie ma możliwości skutecznego odwołania się od mandatu.

Przeczytaj również