Kierunkowskaz na łamanym pierwszeństwie – tak czy nie? Wyjaśniamy

Kierunkowskaz na łamanym pierwszeństwie – tak czy nie? Wyjaśniamy

kierowcy skrzyzowanie z pierwszenstwem kierunkowskaz

Podaj dalej

Korzystanie z kierunkowskazów jest prawdziwą zmorą dla niektórych kierowców. Wielu z nich nie wie jak go używać i kiedy obligatoryjnie należy włączyć kierunkowskaz. Dyskusja na temat tego, czy trzeba z niego korzystać w sytuacji, w której droga z pierwszeństwem skręca, a wraz z nią skręca kierowca, nie ma końca. Jak to w końcu jest? Odpowiadamy

Kierunkowskaz na łamanym pierwszeństwie – tak czy nie?

Kierowcy mają obowiązek zapoznać się z zasadami używania kierunkowskazów już podczas pierwszych wykładów w szkole nauki jazdy. W chwili, gdy przyszły kierowca siada za kierownicę, utrwala zdobytą wiedzę teoretyczną.

W związku z tym trudno zrozumieć, dlaczego wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy kierunkowskaz na drodze z pierwszeństwem, która skręca jest koniecznością. Przepisy mówią o tym jasno, a w zasadzie art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru

Wobec powyższego nie ma żadnej wątpliwośc,i a odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: TAK. Dlaczego tak się dzieje?

Według definicji przytoczonego przepisu włączony kierunkowskaz jest konieczny, ponieważ kierowca zmienia kierunek jazdy. Dotyczy to również drogi, którą określa pierwszeństwo przejazdu.
W przypadku gdy droga z pierwszeństwem skręca w prawo, kierowca musi wrzucić prawy kierunkowskaz. Analogiczna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku drogi z pierwszeństwem skręcającej w lewo.

kierunkowskaz droga z pierwszenstwem kierowcy
foto: przegląd okulski

Masz gdzieś kierunkowskaz? Czeka na ciebie mandat

Warto pamiętać o zasadach, jakie obowiązują na drogach. Brak sygnalizowania skrętu lub błędne sygnalizowanie manewru oznacza, że możesz być uboższy o 200 zł, które wydasz na mandat. Za to wykroczenie przewidziano również 2 punkty karne.

Dla przypomnienia wyjaśniamy, że ta sama reguła dotyczy obowiązku sygnalizowania zmiany kierunku jazdy czy pasa ruchu na rondach.
Kierowca, wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie zmienia kierunku jazdy. Na rondzie kierunek jazdy zmienia się tylko kiedy kierowca je opuszcza. Wtedy jest obowiązany zasygnalizować ten manewr i odpowiednio wcześnie uruchomić kierunkowskaz.

Przeczytaj również