Towarzystwa ubezpieczeniowe nie traktują równo wszystkich kierowców. Jest jednak sposób by sporo zaoszczędzić na składce OC

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne czyli OC, musi posiadać w Polsce każdy kierowca. Pozostałe polisy jak NNW, Autocasco czy Assistance pozostają w kwestii uznania właściciela samochodu. Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę w przypadku szkód spowodowanych osobom trzecim. O ile zakres polisy jest wszędzie taki sam, o tyle jej koszt ubezpieczyciel wycenia indywidualnie.

młodzi kierowcy OC
Podaj dalej

Kosz ubezpieczenia OC – od czego zależy jego wysokość?

Niektórzy kierowcy płacą dużo więcej niż inni właściciele pojazdów. Dotyczy to głównie młodych kierowców, których obejmują tzw. zwyżki. Z czego to wynika i czy jako młody kierowca możesz płacić mniej?

Często pytamy znajomych o to ile płacą za obowiązkowe ubezpieczenie OC, nie wiedząc, że nie powinniśmy się tym sugerować. Jeśli chodzi o to ubezpieczenie samochodu, firmy ubezpieczeniowe wyceniają polisę indywidualnie.

To co ma wpływ na jego wysokość fachowo nazywa się, ryzykiem ubezpieczeniowym, jakie wiąże się z konkretnym typem kierowcy. Na ocenę ryzyka składa się wiele elementów, wśród których wymienić można m.in.: wiek kierowcy, doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, rocznik pojazdu, marka i model samochodu, pojemność i rodzaj silnika
Dwa pierwsze aspekty są tu najważniejsze i to ocen decydują o tym, że młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie OC, nawet trzykrotnie więcej. Wyjaśniamy co oznaczają te definicje.

Młody kierowca, czyli jaki ?

Definicja młodego kierowcy nie jest jednoznaczna, z jej znaczeniem, bowiem każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej ją „rozumie”
Najczęściej chodzi tu o osoby z przedziału wiekowego 18-24 lata. To nie wszystko, bo warto wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele podnoszą ten limit do 30 lat.

Wybrane firmy ubezpieczeniowe, kierują się również kryterium daty wydania wydania prawa jazdy. W związku z tym młody kierowca to według niż również osoba, która dysponuje uprawnieniami nie dłużej niż 2-3 lata.

młodzi kierowcy OC

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Na pewno każdy młody kierowca zanim zarejestruje samochód, zastanawia się jak zapłacić mniej za swoje ubezpieczenie OC i ile będzie go kosztowało.
Tutaj nie ma jednej stałej kwoty, ale biorąc pod uwagę statystyki z I kwartału 2021 r, średnia cena składki za OC młodych kierowców to niecałe 1500 złotych. To szokująco dużo, gdy weźmiemy pod uwagę, że osoby powyżej 55 roku życia płaciły ok. 500 zł.

Ostateczna cena jak pisaliśmy, zależy od wielu elementów. Zatem z czego wynika taka duża różnica?

Z czego wynika wyższa cena OC dla młodych kierowców?

Ubezpieczyciele z dużą dozą ostrożności podchodzą do tematu młodych kierowców za kierownicą. Zwłaszcza dotyczy to tych, którzy właśnie zdobyli uprawnienia. Skutkuje to nakładaniem na nich zwyżek.

Efektem takiego traktowania są statystyki zdarzeń drogowych z ich udziałem. Zbyt często zdarza się, że na skutek brawury, niedostatecznych umiejętności czy wreszcie ryzykownych zachowań dochodzi do kolizji lub wypadków.

Zgodnie z policyjnymi statystykami najwięcej zdarzeń drogowych powodują właśnie młodzi kierowcy.
Adekwatnie do ryzyka spowodowania wypadku czy kolizji, rośnie składka za ubezpieczenie OC.

Jak się okazuje są sposoby na to, by za OC płacić mniej

Młody kierowca nie może liczyć na to, że jakikolwiek ubezpieczyciel obniży jego składkę OC do poziomu doświadczonego kierowcy. Jest jednak sposób na to by koszt polisy znacząco obniżyć.

Warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczyciela, bo wybór przypadkowego ubezpieczenia OC może kosztować więcej niżby mógł. Kierowcy często korzystają z serwisów, które pozwalają porównać możliwości ubezpieczycieli. Jednym z nich jest rankomat gdzie można w jednym miejscu przejrzeć oferty wielu ubezpieczycieli. Wystarczy wypełnienie formularza, aby w kilka chwil uzyskać informację zwrotną.

Warto pamiętać, że młody kierowca – jako wyłączny właściciel samochodu – zapłaci wysoką składkę za OC. Gdyby jednak przeniósł współwłasność na dodatkową osobę – najlepiej na kierowcę, który dysponuje maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę, może obniżyć, koszt polisy nawet o kilkaset złotych!

Pamiętaj o ofertach promocyjnych i wybieraj ubezpieczyciela z głową

Jakiego ubezpieczyciela wybrać, warto pomyśleć jeszcze przed zakupem samochodu. Jak pisaliśmy powyżej, na koszt OC ma bowiem wpływ zarówno pojemność silnika samochodu, marka i wiek. Samochody o niewielkich pojemnościach silnika, nie starsze niż 10 lat i nie wyprodukowane pod logo sportowych marek, są milej widziane a co za tym idzie, pozwolą zaoszczędzić na składce OC.

Warto pamiętać, że na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych panuje spora konkurencja. To skutkuje pojawiającymi się ofertami promocyjnymi, które mają na celu przyciągnąć klienta. W ten sposób można obniżyć koszt polisy nawet o kilkanaście procent! Ubezpieczenia OC nie da się mieć za darmo, ale zawsze warto oszczędzać tam, gdzie to się udaje.

Przeczytaj również