To się dzieje szybciej, niż zakładano. Kierowcy mogą pomarzyć o niższych cenach paliwa

To się dzieje szybciej, niż zakładano. Kierowcy mogą pomarzyć o niższych cenach paliwa

paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

W Polsce pomimo wielu obaw związanych z wejściem w życie unijnego embarga na rosyjskie paliwa, ceny na stacjach nie wystrzeliły. Za diesla płaci się 7,54 zł/l, a za benzynę 6,68 zł/l. Spodziewane są jednak zmiany cennika i to znów nie będą obniżki stawek.

Recesji nie widać, ale widać coraz większy popyt na ropę

Według informacji opublikowanych przez portal WNP.pl kierowcy nie mają co liczyć na tańsze paliwa. To skutek spodziewanego wzrostu zainteresowania ropą, jaki nastąpi szybciej, niż przewidywano.

Takiej informacji udzielił podczas konferencji ekonomicznej zorganizowanej w Egipcie sekretarz generalny OPEC (Organizacji Eksporterów Ropy Naftowej). Jak powiedział, spodziewa się wzrostu popytu na ropę wobec wcześniej zakładanych 102,1 miliona baryłek dziennie.

Inflacja spada i na recesję wśród największych gospodarek wcale się nie zanosi. Ta optymistyczna informacja niesie jednak ze sobą szereg konsekwencji. Jedna z nich to szybciej rosnący popyt na ropę.

Wiele wskazuje na to, że najważniejsze gospodarki unikną recesji, co skutkować będzie zwiększeniem zapotrzebowania na ropę. Dodatkowo Chiny zniosły obostrzenia, jakie uruchomiły w ramach akcji „zero Covid”.

tankowanie paliwa embargo
fot. freepik.com – maxlupascu

Kierowcy mogą pomarzyć o niższych cenach paliwa

Wejście w życie embarga na paliwa z Rosji spowodowało, że ropa jest poszukiwana na alternatywnych rynkach. Zapotrzebowanie rośnie. Analizując obecną sytuację na rynku, przedstawiciele OPEC uznali, że wzrośnie bardziej, niż tego oczekiwano jeszcze kilka tygodni temu.

Oczekuję, że światowy popyt na ropę wzrośnie szybciej niż wcześniej zakładaliśmy. W tym roku powinien przekroczyć poziom sprzed pandemii i wynieść ponad 102,1 miliona baryłek dziennie, a w 2025 r. wzrośnie do 110 baryłek dziennie – powiedział cytowany przez WNP.pl, sekretarz generalny OPEC Haitam al Ghais.

Co to oznacza dla polskich kierowców? Ni mniej, nie więcej to, że mogą pomarzyć o obniżkach cen na stacjach. Według prognoz oczekuje się, że notowania ropy naftowej przez kolejne miesiąca utrzymają się poziomie ponad 80 dolarów za baryłkę.

NIE PRZEGAP

Nowe dopłaty do paliwa dla Polaków wyniosą ponad 1 zł na litrze. Mogą z nich skorzystać tylko do 28 lutego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News