Nowe dopłaty do paliwa dla Polaków wyniosą ponad 1 zł na litrze. Mogą z nich skorzystać tylko do 28 lutego

Nowe dopłaty do paliwa dla Polaków wyniosą ponad 1 zł na litrze. Mogą z nich skorzystać tylko do 28 lutego

dodatek na paliwa

Podaj dalej

Dopłaty do paliwa to jeden ze sposobów na radzenie sobie z drożyzną, która ma miejsce od miesięcy w Europie. W ten sposób zyskali nieco oddechu w domowych budżetach m.in. Francuzi i Brytyjczycy. Dodatki mają różną formę, od jednorazowego wsparcia finansowego, po ulgi w podatku. Z jakiej formy obniżenia wydatków można skorzystać w Polsce?

Dopłaty do diesla w 2023 roku – ile wynoszą i kto z nich skorzysta?

Z zakupem drogiego paliwa muszą sobie radzić nie tylko kierowcy dojeżdżający do pracy, ale także branża transportowa, przemysł i rolnictwo. To oznacza, że ma ono wpływ na ceny w sklepach i opłacalność produkcji. Szczególnie diesel jest tu kluczowym rodzajem paliwa, dziś najdroższym na stacjach. Koszt 7,39 zł za litr to już całkiem niezła propozycja, bo na stacjach widuje się takie obrazki jak 7,56 zł za litr.

Rządzący w ramach pomocy finansowanej przez budżet państwa zdecydowali się podnieść pomocową poprzeczkę na wydatki na tankowanie Polaków. Rozszerzyli też grupę tych, którzy z tej pomocy w 2023 roku mogą skorzystać.

paliwa dopłata
fot. pixabay

Paliwa tańsze o podatek akcyzowy

Paliwo z dopłatami w postaci zwrotu podatku akcyzowego to wsparcie dla rolników, którzy korzystają z diesla w produkcji rolnej. W 2023 stawki zwiększono z 1 zł do 1,20 zł do litra paliwa. Ponadto zasady mniejszych wydatków objęły w tym roku szerszą grupę rolników.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego można już składać do właściwego dla miejsca zamieszkania wójta, burmistrza (prezydenta miasta). Termin upływa niedługo, bo 28 lutego br. Wraz z wnioskiem, którego wzór znajduje się tutaj, składa się faktury na diesla zakupionego w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 stycznia 2023 roku. Kolejny termin na składanie wniosków rusza 1 sierpnia i upływa 31 sierpnia. Wniosek wówczas należy uzupełnić o faktury na diesla zakupionego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.

Adekwatnie do terminu składania wniosków dopłaty w postaci zwrotu podatku akcyzowego przewidziano w dwóch terminach: od 3 do 28 kwietnia 2023 roku, a później od 2 do 31 października 2023 roku.

NIE PRZEGAP

Polacy dostaną dofinansowanie do paliwa. Tak ministerstwo odpowiada na liczne petycje i monity

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News