Ten SUV to wielki rywal Hyundaia i Toyoty. Nowa generacja jest już gotowa, by wpędzić ich w kompleksy

Kupno SUV-a pozwala się cieszyć jazdą ze względu na duży komfort podróżowania, większą przestrzeń i lepszą widoczność. Tego typu nadwozie od lat nie wychodzi z mody, a nowe modele poddane metamorfozom są inteligentniejsze i bezpieczniejsze. Widać to w ofertach chętnie kupowanych modeli Toyoty, czy Hyundaia. Teraz ich wielki rywal doczekał się nowej generacji.

Haval 6 2025
Podaj dalej

Gwiazdorski chiński SUV Haval H6 debiutuje w Chinach 19 czerwca

Haval H6 to rodzinny średniej wielkości SUV, który jest często nazywany samochodem narodowym Chin. Produkowany przez Great Wall Motor jest bezpośrednim konkurentem dla takich modeli jak Hyundai Tucson, Toyota RAV4 czy Mazda CX-5.

Nowa generacja gwiazdorskiego SUV-a, który wyjedzie także za granicę, zadebiutuje 19 czerwca, ale jest już gotowa do tego, by wpędzać rywali w kompleksy. Kompaktowy SUV doczekał się pewnych ulepszeń w zakresie wyglądu, wnętrza, mocy i rozmiaru. Planuje się także wersję Hi4 modelu.

Jeśli chodzi o wygląd, to nowa generacja Haval H6 kontynuuje klasyczny design wielkogabarytowej osłony chłodnicy. Jej nieregularna konstrukcja z matrycą punktową ma modny wygląd. Połączono ją z zestawem przyciemnioną grupą reflektorów, co wizualnie podkreśla szerokość SUV-a. Światła do jazdy dziennej LED po obu stronach połączono z reflektorami, zapewniając tym samym dobrą widoczność.

Linie po bokach nadwozia są w zasadzie spójne z obecnym modelem. W tylnej części pojazdu nie zastosowano już tylnych świateł typu przelotowego. Tył samochodu ma prostą konstrukcję. Ma mały spojler i wysoko zamontowane światła stopu. Po obu stronach zastosowano nowe światła tylne, a pośrodku zachowano angielskie LOGO firmy Haval. Tylne obramowanie ukrywa układ wydechowy, co nadaje modelowi plus jeden do elegancji.
Jeśli chodzi o wielkość modelu, to długość, szerokość i wysokość nowego samochodu wynoszą odpowiednio 4703/1886/1730 mm, a rozstaw osi wynosi 2738 mm. W efekcie jest o 50 mm większy od Havala H6 trzeciej generacji. Pozostałe parametry pozostają takie same jak w odchodzącym modelu. Jakie zmiany zaszły we wnętrzu i pod maską najlepiej sprzedającego się chińskiego SUV-a?

SUV Haval 6 nowej generacji 2025
Haval H6 nowej generacji zadebiutuje 19 czerwca źródło: Autohome

Dwa silniki do wyboru i inteligentny system jazdy

Jeśli chodzi o wnętrze, to nową generację SUV-a Haval H6 wyposażono w pełny panel wskaźników LCD o przekątnej 10,25 cala i centralny ekran dotykowy o przekątnej 14,6 cala na konsoli środkowej. Zmniejszono ilość fizycznych przycisków. Kierowca ma do dyspozycji trójramienną wielofunkcyjną kierownicę oraz 9-calowy, kolorowy wyświetlacz HUD. Haval 6 pozwala także m.in. na ładowanie bezprzewodowe 50 W, ogrzewanie/wentylację przednich siedzeń itp.

Nowa generacja SUV-a oferuje inteligentny system wspomagania jazdy L2. Obsługuje on ponad 20 funkcji, takich jak ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu i ostrzeżenie o kolizji.

Jeśli chodzi o mechanikę, to nowy Haval 6 zbudowany na platformie Great Wall Lemon trafi na rynek w dwóch wersjach mocy z silnikami: 1,5 T i 2,0 T. Pierwszy ma moc maksymalną moc 183 KM (275 Nm) i współpracuje z 7-biegową skrzynią biegów. Drugi ma moc 238 KM (385 Nm) i współpracuje z 9-biegową skrzynią biegów z podwójnym sprzęgłem. Wersja hybrydowa typu plug-in Hi4 trafi na rynek w późniejszym terminie.

Wprowadzenie na rynek nowej generacji Haval H6 chiński oznacza, że wyjedzie tak jak poprzednie generacje za granicę. Great Wall jest obecne w ponad 60 krajach, ma centra badawczo-rozwojowe m.in. w Niemczech, USA i Japonii oraz fabryki np. w Brazylii i Tajlandii. SUV cieszy się dużym uznaniem za granicą. Oferowany w ponad 50 krajach doczekał się miana „najlepszego jak dotąd chińskiego samochodu” w Australii. Nowa generacja modelu będzie trudnym rywalem topowych SUV-ów Hyundaia, Toyoty i Mazdy. Inteligentny SUV z nowoczesnym designem od dawna stanowi konkurencję dla europejskich marek. Cena modelu zostanie ujawniona 19 czerwca i w tym terminie zaktualizujemy artykuł, by podać tę informację.

 

chiński SUV Haval H6
Haval H6 2025
Haval H6 widok wnetrza
Haval H6 widok wnetrza foto: www.finance.sina.com.cn

Aktualizacja: Po premierze na chińskim rynu ceny modelu Haval 6 wahają się od 117 900 (65 000 zł) do 143 900 juanów (ok.79 900 zł). Na początek na rynek trafi wersja spalinowa, natomiast modele wyposażone w technologię hybrydową Hi4 pojawią się w późniejszym czasie.

Przeczytaj również