Nie wszystkie naprawy w samochodzie można wykonać w swobodny sposób
Jedną z napraw, która wymaga wielu formalności pod groźbą więzienia, jest między innymi wymiana licznika. Jeśli musisz jej dokonać, warto wiedzieć, co musisz zrobić, by nie trafić do więzienia.
Konieczność wymiany licznika należy zgłosić w ciągu 14 dni od wymiany w stacji kontroli pojazdów. W przeciwnym razie wobec właściciela zostanie wymierzona wysoka kara, zgodna z art. 306a kodeksu karnego. Jak wiadomo ingerencje we wskazania licznika kilometrów to największa plaga na rynku wtórnym, na którym najczęściej polscy kierowcy kupują samochody. Z myślą o potencjalnych nabywcach takich samochodów powstał wspomniany powyżej przepis.
O ile sama zmiana licznika jest dopuszczalna, o tyle zmiana jego wskazań jest zabroniona.
Licznik można wymieniać tylko w określonych sytuacjach
Wymiana tego elementu samochodu jest możliwa w przypadku, gdy przestał odmierzać przebieg lub gdy konieczna jest wymiana elementu z nim związanego. Mówiąc prościej, możesz go wymienić, gdy usterka objęła jeden z elementów panelu wskaźników.
Fakt wymiany licznika dobrze jest udokumentować np. fakturą za wykonaną usługę lub zakup części. Podczas zgłaszania dokonanej wymiany właściciel musi mieć przy sobie stosowne oświadczenie, które możesz pobrać tutaj oraz dowód rejestracyjny.
To pozwoli uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli drogowej lub wizyty na stacji kontroli pojazdów. Ryzyko jest bardzo duże, bo w obu przypadkach dokonuje się odczytów drogomierza.
Wyjaśnienie tego, dlaczego doszło do rozbieżności we wskazaniach licznika, może być trudne bez dokonania wspomnianych powyżej formalności. Ingerencja we wskazania drogomierza jest karana. Właścicielowi samochodu, jak i wykonawcy usługi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Jak odmrozić zamarznięty samochód? Ta wiedza bardzo ci się przyda